Thënie shkodrane

  Në vijim, KultPlus ju sjell disa nga shprehjet më të njohura shkodrane.

   -Prej fmijës dhe budallës mësohet e vërteta.

  • Fukaraja ma mirë mos leftë.

  • Aj mend xixi mend, as për vedi as për kënd.

  • Lype – s’ta japin; merre – s’t’thojnë gja.

  • Kur s’ke pula mos ban “ish”.

  • Ka thanë frati shko te shtrati n’mos t’marrtë gjumi t’pushon shtati.

  • Grueja asht si gjarpni nën jastek.

  • Deka me nder asht kapak florini.

  • Ç’ka del prej mice gjun për mij…

  • A ke pa me fjetë?

  • Kryet thi e menden fmi.

  • Zoti të dhashtë bereqet n’tru

  • T’bana bir, me hjekë mirë; m’dole dreq me hjekë keq.

  • Mendja e madhe e zeza e t’zot.

  • Inatin e mramjes, lene për nadje…

  • Gungaçit vetëm vorri ia drejton samarin…

  • E han marren me bukë.

  • Bane t’mirën e hidhe n’det, n’mos ta dit’t peshku, ta din Zoti vetë.

  • I buti – si muti.

  • Kur s’ka njeri mend ka kamë.

  • Kmisha me arrna e trupi me barna s’mbahen.

  • Zemra m’don – betha s’ma mban.

  • Vesha – kopilesha.

  • Malli i mirë shitet afër.

  • Kush ka mik ka çiflik.

  Lajmi Paraprak

  VMRO-DPMNE akuzon: “Në MPB ka bashkim kriminel”

  Lajmi i rradhës

  Pse Bosnja nuk po nënshkruan marrëveshje me Bashkësinë Islame?

  Lajme tjera

  “Lutje nënës sime”

  Pier Paolo Pasolini Është e vështirë të ta them me fjalë biriAtë që në zemër paksa ndiejTi je e vetmja në botë që e di, për zemrën timeAtë që ka…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë