Arrestohet ish-kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov

  Ish-kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov i ulur në një makinë përpara shtëpisë së tij, në Sofje, Bullgari, 17 mars 2022. / Fotografia: REUTERS/Dimitar Kyosemarliev

  Ish-kryeministri i Bullgarisë dhe kreu i partisë opozitare të qendrës së djathtë GERB, Bojko Borisov, është arrestuar sot vonë, si pjesë e një operacioni policor të lidhur me hetimet e zyrës së prokurorit të BE-së, tha ministria e brendshme, raporton swissinfo, përcjell Nistori.

  Përveç Borisovit është arrestuar edhe ish-ministri i financave Vladislav Goranov, ish-kryetarja e komisionit parlamentar buxhetor Menda Stoyanova si dhe këshilltarja e Borisovit për media, Sevdalina Arnaudova.

  “Një operacion në shkallë të gjerë është duke u zhvilluar në lidhje me 120 raste të Prokurorisë Europiane në Bullgari. Kërkime dhe sekuestrime janë kryer në shumë adresa. Bojko Borisov, Vladislav Goranov, Menda Stoyanova dhe Sevdalina Arnaudova janë aktualisht të ndaluar,” tha ministria. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Shkup, pastruesja vodhi flori në vlerë prej 960 mijë denarë

  Lajmi i rradhës

  A mundet përdorimi i vitaminës D të parandalojë Alzheimerin?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë