Biden: ShBA-ja ndalon importet e naftës nga Rusia

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, mori vendim të martën për të ndaluar importet e naftës, gazit dhe thëngjillit rus, për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

  Ai ka thënë se ky veprim nënkupton që “populli amerikan do të përballë me një tjetër goditje” udhëheqësinë e Putinit.

  “Ne nuk do të subvencionojmë luftën e Putinit”, ka shtuar Biden, duke iu referuar presidentit rus.

  Biden ka thënë se vendimi për të ndaluar importet e naftës është marrë “në konsultime të ngushta” me aleatët.

  Duke folur nga Shtëpia e Bardhë, presidenti amerikan ka thënë se pret rritje të çmimeve pas marrjes së këtij vendimi, mirëpo u ka bërë thirrje kompanive të naftës të mos përfshihen në rritje “të mëdha” të çmimeve.

  “Do të ketë kosto edhe këtu në Shtetet e Bashkuara”, ka thënë Biden, mirëpo, sipas tij, ky është çmimi që duhet paguar “për të mbrojtur lirinë”.

  Biden ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin “duket i vendosur për të vazhduar rrugën e tij vrastare, pavarësisht kostos”.

  Megjithatë, Biden ka thënë se Ukraina “nuk do të jetë kurrë fitore për Putinin”.

  Përkundër frikës për rritje të çmimeve të gazit, vendimi i tij është mbështetur paraprakisht nga politikanët tjerë në SHBA.

  Megjithatë, ai pritet të mbetet i njëanshëm, i papasuar nga aleatët evropianë, të cilët janë shumë më të varur nga gazi dhe nafta ruse.

  Rusia paralajmëroi më herët se mund të mbyllë tubacionin e saj kryesor të gazit në Gjermani, nëse Perëndimi ndalon naftën ruse.

  BE-ja merr rreth 40% të gazit dhe 30% të naftës së saj nga Rusia dhe nuk ka zëvendësues të lehtë të tyre, nëse furnizimet ndërpriten.

  Për krahasim, rreth 8 për qind e importeve amerikane të naftës janë nga Rusia.

  SHBA-ja nuk importon gaz natyror nga ky vend.

  Moska është eksportuesja e tretë më e madhe e naftës dhe çdo vendim për sanksione pritet ta dëmtojë ekonominë e saj.

  Lajmi Paraprak

  Çmimet e karburanteve në RMV njëjtë si në rajon

  Lajmi i rradhës

  MPJ demanton Hoxhën: Fotografitë nga Lukoili janë të vjetra, furnizohemi nga kompani vendase

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë