Nga 28 qershori Italia heq maskën në ambientet e jashtme

  Italia do të heqë detyrimin e mbajtjes së maskës në ambientet e jashtme duke filluar nga 28 qershori, sipas një njoftimi nga ministri italian i shëndetësisë Roberto Speranza.

  “Nga 28 qershori, askush nuk do të mbajë më maska në ambientet e jashtme,” njoftoi Speranza përmes llogarisë së tij në Twitter.

  Por maska do të jetë e detyrueshme në rast të tubimeve apo ngjarjeve të mëdha. Të hënën, 28 qershor, të gjitha rajonet e Italisë pritet të jenë “të bardha”, sipas ekspertëve.

  Italia, vendi i parë në Europë ku u raportua rasti i parë i Covid-19 ka regjistruar deri më tani 127,291 viktima  dhe 4.25 milion raste.

  Vendi ka vaksinuar  30% të popullsisë mbi 12 vjeç.

  Lajmi Paraprak

  Krijohet molekula që zhduk simptomat e sëmundjes Parkinson

  Lajmi i rradhës

  Faleminderit, por nuk e dua! Kur Zhan Pol Sartri refuzonte Çmimin Nobel

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë