Angazhim i përforcuar i presidencës portugeze për hapjen e bisedimeve deri në Samitin e qershorit të BE-së

  Presidenca portugeze me BE-në me angazhim të përforcuar që të zhbllokohet procesi
  dhe Maqedonia e Veriut t’i fillojë bisedimet për anëtarësim me Unionin.

  Sot në Shkup arrijnë eurokomisari për Zgjerim, Oliver Varheji dhe shefi i diplomacisë portugeze
  Augusto Santosh Silva, të cilët sipas paralajmërimeve nga Brukseli, do të sjellin propozim
  për zhbllokimin e vetos së Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut dhe për miratimin e
  mbajtjes formale të Konferencës së Parë Ndërqeveritare.

  Nëse vendet anëtare të BE-së
  arrijnë pajtueshmëri deri më 22 qershor për Maqedoninë e Veriut dhe nëse kornizën e
  bisedimeve e përmbush edhe pala nga Maqedonia e Veriut, konferenca e parë
  ndërqeveritare do të mund të mbahej ndërmjet 22 dhe 30 qershorit të këtij viti. /AIM/

  Lajmi Paraprak

  Në Kosovë sot mbahen dy marshe, njëri në mbështetje të Izraelit, tjetri në mbështetje të Palestinës

  Lajmi i rradhës

  SHBA-Berisha, histori përplasjesh / Si përfundoi ‘non grata’ politikani dikur i përkëdheluri i Washington

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë