Antiglobalistët, antivakserët dhe teoricienët e konspiracionit po përhapin lajmin se Maqedonia po proteston kundër sanksioneve të Rusisë (Video)

  Tre informacionet më të lexuara të publikuara në Twitter për Maqedoninë në dy ditët e fundit kanë mbi një milion shikime. Të tre lajmet kryesore përmbajnë video të protestave që po zhvillohen në Shkup, por me indikacione se ato janë rezultat i rritjes së çmimeve të ushqimeve dhe karburanteve, shkruan 360 shkallë, përcjell Nistori.

  Nëse në motorin e kërkimit në Twitter, në seksionin “Top”, dmth më e rëndësishmja apo më e lexuara shkruan “maqedonia”, gjëja e parë që shfaqet është video e kanadezes Alexandra Lavoie, e cila prezantohet si gazetare franceze nga rebelnews.com, një media anti-establishment. Është interesant fakti se videoja e shkurtër e protestave në Shkup është realizuar nga Russia Today dhe titullohet “Protestat e mëdha në Bullgari dhe Maqedoni”.

  Ndonëse në video nuk përmendet arsyeja dhe nuk ndodh një gjë e tillë në Bullgari, historia e autorit dhe komentet nën postim, si dhe njerëzit që ripostojnë tweet-in, tregojnë qartë se qëllimi është të tregohet se jeta bëhet më e vështirë në mbarë botën, dhe jo se në Shkup demonstrohet për një arsye krejt tjetër.

  Kjo është përdorur me mjeshtëri nga anti-globalistët dhe robotët e Putinit që i vendosin protestat në kontekstin e sanksioneve antiruse që gjenerojnë krizë në sektorin e ushqimit dhe në atë të energjisë dhe paralizojnë prodhimin bujqësor për shkak të mungesës së plehrave.

  I ngjashëm është edhe postimi i antivakserit të famshëm Bernie Spofforth, i cili është censuruar disa herë nga Twitter për përhapjen e lajmeve të rreme. Duke shpërndarë një video të protestave, ajo shkruan: “Maqedonia e Veriut”. Trazirat tani po përhapen në Ballkan, njerëzit mezi po i mbijetojnë rritjes së çmimeve të ushqimeve dhe karburanteve. Mediat tona na mbajnë në errësirë ​​dhe ligjet e reja nga qeveria jonë e bëjnë të pamundur që të kemi një ide të ngjashme”. Vetëm ky postim ka mbi 800 mijë shikime.

  Dhe postimi i tretë në grupin e postimeve më të lexuara në Twitter për Maqedoninë në dy ditët e fundit është në drejtim të ngjashëm me ato të mëparshme. Është shkruar nga një farë Rial Fly, i cili ka mbi 108 mijë ndjekës. Nga profili i tij mund të konkludohet se ai është mbështetës i agresionit rus kundër Ukrainës, Bashkimit Euroaziatik dhe multipolaritetit. Në postimin me video të protestave në Shkup nga Russia Today, twittereri përmend Bullgarinë dhe Maqedoninë si vende ku ka trazira të mëdha dhe demonstrata kundër politikave europiane. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Motra Nina rrëfen jetën si murgeshë në Manastirin e Kërçovës (Video)

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë