Antikorrupsioni: Jemi duke punuar në rastin e Nazim Bushit

  Kryetarja e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, Biljana Ivanovska, në emisionin “Utrinska” në Telma tha se rasti i fundit me të cilin po punohet për një person të lartë të korruptuar është ai që ka të bëjë me natën e zëvendësministrit të Punëve të Brendshme Nazim Bushi në një hotel luksoz në Stamboll, në të cilin nata kushton 20 mijë euro, përcjell Nistori.

  “Rasti i fundit është ai i zv.ministrit të Punëve të Brendshme Bushi dhe dhurata e tij prej 20 mijë eurosh, tha e para e Antikorrupsionit, i cili kujtoi se KShPK-ja “nuk është prokurori publike”, por roli i komisionit është parandalues.

  Aleanca për Shqiptarët në dhjetor të 2022 depozitoi një kallëzim në KShPk për dyshime për korrupsion kundër zëvendësministrit Bushi.

  Kallëzimi është bërë në lidhje me qëndrimin e Nazim Bushit në një hotel luksoz në Stamboll në tetor 2020, një qëndrim me vlerë dhjetëra mijëra euro, por sipas zv.ministrit, kjo shumë është paguar nga persona të panjohur, që është një dhuratë që bie ndesh me rregulloret pozitive.

  Ivanovska në emision shtoi se deri më tani nuk është kontaktuar nga agjentë të antikorrupsionit nga ShBA, në prag të vizitës së sotme në Shkup nga bashkë-avokati Derek Schole.

  Pres një takim me ambasadorin, por nuk mund të them asgjë për ekipin. Nuk e di pse nuk jemi kontaktuar, pyetja duhet të drejtohet më shumë tek ata, shtoi Ivanovska, e cila megjithatë tha se pret të ketë një lloj takimi me përfaqësuesit e ShBA-së. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Skllavëria e ëmbël që sjell Big Brother

  Lajmi i rradhës

  Kovaçevski – Chollet: Partneriteti strategjik nuk ka qenë kurrë më i fortë, të gjitha sfidat do t’i përballojmë së bashku

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë