Antonio Guterres riemërohet sekretar i përgjithshëm i OKB-së

  Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, ka emëruar të premten Antonio Guterres për një mandat të dytë si Sekretar të Përgjithshëm, duke ia mundësuar atij që për pesë vjetët e ardhshëm të drejtojë organizatën me 193 anëtarë.

  Më herët gjatë këtij muaji, 15 vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, kanë mbështetur kandidaturën e Guterresit për një mandat të dytë.

  Sipas Kartës së OKB-së, Asambleja e Përgjithshme emëron Sekretarin e Përgjithshëm me rekomandim të Këshillit të Sigurimit.

  Mandati i ri i diplomatit portugez 72-vjeçar, do të nisë më 1 janar të vitit 2022. /REL/

  Lajmi Paraprak

  Si ta përshpejtoni rritjen e flokëve

  Lajmi i rradhës

  Xhenxhefili dhe lëngjet plot vitamina për organizëm të fortë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë