Balla: Një tjetër shtet pritet të bëhet pjesë e “Ballkanit të Hapur”

  Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste të Shqipërisë, Taulant Balla deklaroi se në javët në vijim, një tjetër shtet nga Ballkani Perëndimore do të bëhet pjesë e nismës “Ballkani i Hapur”.

  Në fjalën e tij në Kuvend, Balla foli për nismën “Ballkani i Hapur” por nuk tregoi emrin e shtetit që pritet të aderojë.

  Ai u shpreh se edhe Bosnje dhe Hercegovina mund t’i bashkohet nismës, pas zgjedhjeve që ky vend do të zhvillojë në vjeshtë.

  “Nuk ka asnjë dyshim që javët në vijim, edhe një tjetër vend do t’i bashkëngjitet Ballkanit të Hapur. Unë jam shpresëplotë që me zgjedhjet e reja në vjeshtë në Bosnje dhe Hercegovinë, edhe qeveria boshnjake do t’i bashkëngjitet “Ballkanit të Hapur”, tha Balla.

  Sipas tij, “Ballkani i Hapur” i ka shërbyer eksportuesve shqiptarë, teksa shtoi se do t’i bënte thirrje Kosovës që të bashkohet në këtë nismë.

  Lajmi Paraprak

  Perëndimi nuk e shkaktoi luftën në Ukrainë

  Lajmi i rradhës

  Ministri Murati bën thirrje për deklarim të të ardhurave personale

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë