Borisov: BE-ja do ta poshtërojë Bullgarinë për t’i dhënë dritën jeshile RMV-së

  BE-ja do ta poshtërojë Bullgarinë për t’i dhënë dritën jeshile Maqedonisë së Veriut për fillimin e negociatave, dhe e gjithë kjo është për shkak të politikës së jashtme të dështuar të Rumen Radev, ish-kryeministri bullgar dhe lider i Qytetarëve për Zhvillim Evropian të Bullgarisë (GERB). tha Nova TV Bojko Borisov.

  Siç njofton MIA nga Sofja, Borisov citon presidentin francez Emmanuel Macron se Maqedonia e Veriut duhet të fillojë negociatat deri në dhjetor, që sipas tij do të thotë se BE-ja do ta detyrojë Bullgarinë të bëjë lëshime dhe, siç thotë ai, e gjithë kjo për shkak të presidenti i vendit, Radev.

  Sipas Borisovit, Rumen Radev është një keqardhje e madhe për Bullgarinë. Ai, sipas kreut të GERB-it, i ndau partitë në vend dhe ato u bënë kundër Radevit dhe Radevit, dhe Borisovit dhe Borisovit.

  Ai shprehu keqardhjen që gjërat shkuan në këtë drejtim dhe theksoi se ka pasur mundësi që ata të dy, si drejtues me përvojë, ta përballojnë më mirë krizën.

  Borisov beson se nëse ai është kandidat për kryeministër, gjë që, siç thotë ai, kërkohet nga votuesit e GERB-it, kjo do të shkaktojë ndarje në Bullgari.

  – Nëse është kandidat partie për kryeministër të Bullgarisë, do ta propozoja Tomisllav Donçevin, por as ai nuk do të pranohet, sepse është në lidhje me GERB-in, thotë Borisov dhe shton se do të propozonte një njeri si Lozan Panov.

  “Unë do t’i jap atij kandidati për kryeministër njëqind për qind të drejtën për të zgjedhur ministra dhe për të arritur një marrëveshje me partitë e tjera politike,” tha Borisov për mënyrën se si do të vepronte GERB pas zgjedhjeve parlamentare të 14 nëntorit në Bullgari.

  Lozan Panov është kandidat në zgjedhjet presidenciale në Bullgari.

  Të dielën në Bullgari mbahen zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale. Sipas hulumtimit të fundit të agjencisë Alfa Research, në parlamentin e ri bullgar do të hyjnë gjashtë parti dhe pritet një raund i dytë për zgjedhjet presidenciale.

  Lajmi Paraprak

  Kompania e hekurudhave të RMV-së hesht përballë problematikës së qarkullimit të trenave për Kërçovë, Koçan dhe Prishtinë

  Lajmi i rradhës

  Jep dorëheqje Arjanit Hoxha

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë