Brenda “botës së fshehur” të skijimit në Turqi

  Duke shikuar nga dritarja e aeroplanit, ai vuri re “arin e bardhë”. Maja të larta e të mbushura me borë që shtrihen me kilometra në skajin jugor të Detit të Zi. Dukej sikur ai mund të shihte të ardhmen e tij, por e dinte se duhej ta shihte më nga afër.

  Udhëzuesi zviceran malor, Thierry Gasser ishte duke u kthyer për në shtëpi nga një udhëtim me heli-ski në Kirgistan në vitin 2001, kur pa malet e njohura të Kaukazit në veri dhe një zinxhir intrigues maje malesh shkëlqyese në jug.

  Duke vështruar përmes “qiejve të kaltër”, Gasser po shikonte vargun e Kaçkarit në Turqinë verilindore.

  “Pamja e parë nga aeroplani ishte perfekte, ato ishin një varg i madh malesh – kjo ishte drita jeshile që ne të shkonim atje dhe të kontrollonim çdo luginë dhe çdo mal”, thotë Gasser për CNN Travel.

  Ai kishte vetëm tri kritere: afërsinë me Evropën për të shmangur lodhjen nga fluturimi, një varg malor të madh dhe me lartësi, dhe – idealisht – një vendndodhje bregdetare për sasi më të larta të borës dhe një stabilitet më të madh të shtresës së borës.

  Gasser kishte shpenzuar mjaft kohë duke udhëzuar klientët në Kaukazin rus, si dhe në Uzbekistan, Indi, Kanada, Alaskë dhe në mbarë Evropën. Një kufi i ri për heli-ski ishte gjithashtu në listë.

  Duke parë hartat, Gasser dhe miku udhërrëfyes italian, Danilo Garin kuptuan se zinxhiri 75 milje (121 kilometra) i vargmalit të Kaçkarit, pranë kufirit të Turqisë me Gjeorgjinë, dukej se kishte plotësuar të gjitha kushtet.

  Misioni i zbulimit

  Në verën e vitit 2002, Gasser kaloi një muaj në këtë zonë, duke ecur nëpër lugina, ku ka vlerësuar objektet dhe fluturoi me aeroplan mbi male – më i larti prej të cilëve është “Kaçkar” me mbi 3,962 metra.

  “Forma e maleve është perfekte për heli-skijim”, thotë Gasser, i cili qëndron gjatë dimrit në Verbier. “Në çdo luginë është e mundur të bësh më shumë se 50 vrapime nëse dëshiron dhe është shumë afër bazës – më pak se pesë minuta fluturim. Për të ftuarit, është perfekte”.

  Ai u ndal në vendpushimin e vogël Ayder – fshat tradicional turk me kullota malore verore – me shtëpi dhe hambarë me çati prej drurit, të rrethuar me pisha dhe ujëvara.

  Fshati – në një luginë të harlisur dhe i përshkruar nga lumi Firtina – është i popullarizuar gjatë verës me turistët rajonalë dhe vizitorët nga Lindja e Mesme që i shfrytëzojnë burimet e nxehta, raftingun dhe shtigjet për ecje.

  Në dimër, ajri i lagësht nga Deti i Zi përzihet me ajrin e ftohtë malor për të prodhuar borë të bollshme në lartësi – nga muaji janar deri në prill.

  “Është thjesht skijim epik”, thotë Oliver Evans i Elemental Adventure, agjenci me bazë në Londër, e cila organizon udhëtime për grupe të vogla dhe klientë privatë në më shumë se një duzinë vendesh malore ekzotike në mbarë botën.

  “Thjesht nuk e kuptoni se e keni këtë heli-ski të stilit kanadez pikërisht në pragun e Evropës. Aty ke këto fshatra të vogla, të cilët janë të braktisur në dimër së bashku me borën e madhe në çatitë e shtëpive. Është shumë ekzotike të zgjohesh në mëngjes dhe të dëgjosh ezanin jashtë hotelit. Është vendi i fundit që prisni të bëni ski”, pohoi ai.

  Gasser i kreu udhëtimet e para në Ayder në vitin 2005 me një helikopter, të marrë me qira nga Air Zermatt në Zvicër.

  “Ata hapën rrugën dhe hapën një hotel vetëm për ne”, tha Gasser. “Ne ishim vetëm në këtë fshat. Tani në fundjavë shumë njerëz vijnë atje për të parë borën, për të luajtur në borë me sajë, për të ndezur një zjarr ose për të bërë një barbecue në borë, duke kënduar dhe kërcyer. Por kur filluam, askush nuk ishte atje gjatë dimrit”.

  Duke marrë në qiell

  Burokracia e detyroi Gasserin të mbyllte aktivitetin pas disa vitesh, por ai ishte i etur për t’u kthyer dhe ishte në gjendje ta rihapte në vitin 2018, me qasje ekskluzive në një sipërfaqe prej gati 3200 kilometra katror – mjaftueshëm për t’u përshtatur në një pjesë të madhe të Alpeve Franceze dhe disa nga Italia – të rezervuara për rreth 20 skiatorë në javë.

  Në janar të vitit 2023, me borë të pakët në Alpet Evropiane dhe pritshmëri të ulëta, Evans fluturoi për në Stamboll dhe më pas bëri një udhëtim të shkurtër në aeroportin lokal të Rizes, vetëm një orë me veturë nga Ayder, për të udhëzuar disa turistë.

  Qyteti i Trabzonit është një tjetër opsion i aeroportit rajonal, dy orë me veturë.

  Ditën e parë, thotë ai, ishte “absolutisht fantastike”.

  Ai i dërgoi disa klientë nëpër pyll, ku bëri disa trajnime për t’i shpëtuar ortekëve dhe për të vlerësuar aftësinë e tyre.

  Pas skijimit, sërish u kthyen në fshat për shijuar një filxhan çaji turk në një kafene lokale.

  “Ju po shijoni skijimin, por të gjithë njerëzit po ju shikojnë sikur të keni ardhur nga Marsi. Ata nuk janë mësuar të shohin njerëz që bëjnë skijim”, thotë Evans.

  Të nesërmen në mëngjes moti ishte i kthjellët dhe Evans – së bashku me klientin, George dhe udhëzuesin, Yan – hipën në helikopterin e ulur pikërisht jashtë bazës së hotelit të tyre, Hasimoglu me tre yje në Ayder.

  Vendi i fshehur i mrekullive alpine të Turqisë

  Piloti zviceran, Dany ndali makinën jashtë një lugine, përballë një pamje të shkëlqyer të majave të pa prekura me Detin e Zi që ndrit në veri.

  Minuta më pas, ai i la ata në krahun e një kodre të quajtur “Home Run”.

  “Ishte një zog dhe jo një re në qiell. Ftohtë. 70-80 centimetra [28-31 inç] borë e re. Thjesht e pabesueshme”, thotë Evans.

  Ata prisnin që të zhdukej stuhia. Pati një moment heshtjeje për të shijuar shpatet e maleve përpara se udhërrëfyesit të tregonin me qetësi planin.

  “Klienti dhe unë ishim të dy duke qeshur si fëmijë të shkollës, thjesht nuk mund ta besonim se skijuam kaq shumë në ditën e parë të sezonit. Mund të thuash që edhe udhëzuesit po mendonin se kjo ishte jashtë parashikimeve. Brenda një ore e gjysmë ndoshta kam skijuar më shumë sesa në 10 vitet e fundit”.

  Pas një mëngjesi me aktivitete, ata u ulën në një kreshtë për drekë dhe hëngrën sanduiçe, supë të nxehtë, çokollatë, fruta dhe arra, plus çaj, kafe dhe pije nga “kutia e ftohtë” e helikopterit.

  “Ne ishim jashtë këtij fshati të vogël të shkretë, ku bora ishte ‘paluar’ mbi çatitë e këtyre kasolleve të vogla të barinjve dhe përballë minares së xhamisë vetëm për t’ju kujtuar se jeni në Turqi dhe jo në British Columbia”, thotë Evans. “Kjo ishte ndoshta dita ime më e mirë e skijimit ndonjëherë”.

  Pamje fantastike

  Një pistë mesatare në Ayder është rreth 900 metra “vertikale” dhe klientët mund të skijojnë rreth 11-15 pista në ditë. Profesionalizmi dhe siguria janë thelbësore, dhe udhëzuesit monitorojnë vazhdimisht rrezikun e ortekëve.

  “Ekziston një keqkuptim në lidhje me heli-skijimin se është mjaft ekstrem, por në përgjithësi, nuk është ashtu”, thotë Evans. “Ju nuk hidheni nga helikopterët; ju po dilni prej tyre me shumë kujdes, ngadalë dhe qëllimisht. Ka disa gra që e bëjnë këtë, por nuk ka arsye që të mos ketë më shumë”.

  Ski Apres në Hasimoglu, i cili u rinovua në vitin 2016, ka çmime përgjithësisht të ulëta. Mysafirët pushojnë në banjat e nxehta, pinë kafe ose pije turke nga bari, luajnë pingpong ose vizitojnë qendrat e masazhit.

  Darka është në stil bufeje me shumë sallata, pite, qofte, domate dhe mish të pjekur në skarë.

  Guida turistike e Gasserit është nga e gjithë globi: Zvicra, Franca, Italia, Gjermania, Austria, Suedia, Zelanda e Re, Kanada dhe SHBA-ja. Me stafin vendas turk, ajo krijon një përzierje kozmopolite.

  “Populli turk është shumë i mirë, mikpritës, shumë i hapur, ata na ndihmojnë shumë. Është një kënaqësi e madhe të punosh me ta”, thotë ai.

  Në ditët me mot të keq, aktivitetet alternative përfshijnë skijimin me makinat e borës. Mysafirët mund të vizitojnë një plantacion çaji, mjaltëbërës dhe qendra artizanale, ose të pushojnë në restorante.

  Kur ‘snowbordisti’ i famshëm amerikan, Jeremy Jones ishte i ftuar, disa nga vendasit zbuluan se kishin kaluar nëpër fshat për më shumë se 60 vjet në dërrasat e vjetra prej druri dhe dorezat e litarit si dhe një shkop për t’u drejtuar.

  “Ndoshta snowboarding-u ka nisur aty, në një fshat të vogël në malet e Kaçkarit, jo në SHBA”, qesh Gasser. “Është një histori e mrekullueshme”.

  Përparimi në Ayder po shihet dhe qeveria turke po eksploron projekte për të zhvilluar një vendpushim të duhur me ashensorë skish.

  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, i cili vjen nga Rize, madje vizitoi rajonin në vitin 2020 për të promovuar turizmin dimëror.

  Andaj, Malet e Kaçkarit mund të jenë së shpejti në hartën botërore të skive dhe jo vetëm për heli-skijim.

  Lajmi Paraprak

  Kurti: Rusia synon ndezjen e një vatre krize në oborrin e BE-së

  Lajmi i rradhës

  Një truk për tharjen e shpejtë të rrobave në ambiente të mbyllura

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë