Çfarë do të do thotë bashkësia gjeopolitike? | Michel me porosi inkurajuese

  Propozimi i kryetarit të Këshillit Evropian Charles Michel për Bashkësinë  Gjeopolitike Evropiane, për të cilin foli edhe ai vetë gjatë vizitës së tij në disa vende të Ballkanit Perëndimor, po bëhet gjithnjë e më i pranishëm në vendet të cilat kërkojnë hapur fillimin e negociatave me Bashkimin Europian.

  Këtë Michelle e tha edhe gjatë vizitës së djeshme në Tiranë, ku porositi se do të ishte një lloj qasjeje më e përafërt për një bashkëpunim më të madh me Bashkimin Evropian, edhe pse nuk sqaroi se çfarë do të thotë kjo saktësisht. Por a është kjo vetëm një përpjekje për t’i mbajtur vendet rreth Bashkimit Evropian, pasi paralajmërohet sërish se në qershor do të ketë zhgënjim në vend të negociatave.

  “Keni bërë më të mirën për të kapërcyer sfidat. Nga ana tjetër, është e rëndësishme të mos prisni vendimin përfundimtar. Një ide është anëtarët e asociuar, dmth një qasje e përafërt, e përafërt me formatet e nevojshme që do të kemi, për t’u njohur më mirë, për të kuptuar vështirësitë dhe për t’u kujdesur për njëri-tjetrin. Të jemi konkret dhe operacional”, tha Charles Michel, Kryetare e Këshillit Evropian.

  Edhe zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bojan Mariçiq duket se nuk ka ende një përgjigje konkrete se çfarë do të thotë kjo për procesin e integrimit evropian për Maqedoninë. Megjithatë, ai  në intervistë për Top Tema tha se ne nuk shmangemi nga kërkesat tona për anëtarësim në Union.

  “Ideja e Presidentit Michel eshte për të intensifikuar procesin e anëtarësimit. Pra nuk duhet të jetë problem vetëm derisa të jeni anëtar nuk keni të drejta apo detyrime, dhe kur të bëheni anëtar i keni të gjitha të drejtat dhe detyrimet. Në këtë drejtim, unë e shoh këtë rreth momentit gjeopolitik të komunikimit. Qëndrimi ynë është se çdo gjë tjetër përveç anëtarësimit të plotë është e papranueshme për ne. Por rruga drejt atij anëtarësimi që shohim është e gjatë dhe e vështirë. A do të zgjasë edhe 5 apo 10 vjet apo 15, askush nuk mund ta parashikojë”, tha Bojan Mariçiq – zëvendëskryeministër për Çështje Evropiane.

  Ndryshe partia bullgare VMRO BND e ish-ministrit të Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov sot organizoi protesta kundër tërheqjes së mundshme të vetos bullgare për fillimin e negociatave të Maqedonisë me BE-në. Protestuesit mbanin parulla dhe bërtisnin: “Maqedonia edhe më herët edhe tani është bullgare”. Kryeministri i Bullgarisë Kiril Petkov dje i bëri thirrje presidentit Rumend Radev që të thërrasë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit për të diskutuar për Maqedoninë. Në të njëjtën kohë, ai tha se ai vetë nuk mund ta terheq veton, por e gjithë procedura duhet të kalojë nga MPJ e tyre, por edhe nga Kuvendi. /tv21/

  Lajmi Paraprak

  RMV, nxënësit të pa përcaktuar se ku do të vazhdojnë arsimin e mesëm

  Lajmi i rradhës

  E ardhme e pasigurt për autostradën në Mal të Zi

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë