Detaje rreth vizitës së Kurtit në ShBA

  Foto: Tanjug

  Kryeministri Albin Kurti njofton se ka përfunduar vizitën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Kurti me anë të një njoftimi në Facebook thekson se kjo vizitë ishte mjaft e frytshme.

  “Vizitën time mjaft të frytshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e përmbylla në New York, pas tri ditë takimesh të ndryshme në Massachusetss, Connecticut, Rhode Island”, thekson Kurti.

  Shkrimi i plotë i Kurtit

  Vizitën time mjaft të frytshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e përmbylla në New York, pas tri ditë takimesh të ndryshme në Massachusetss, Connecticut, Rhode Island.

  Pata nderin të jem mysafir në World Affairs Forum, organizatë kjo me seli në Stamford të Conneciticut, e cila nga viti 1946 organizon debate publike me liderë, diplomatë, ekonomistë, nobelistë etj., për tema globale në të cilat kanë rol të rëndësishëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Fola për të arriturat e qeverisë sonë dhe për dy qëllimet kryesore të vizitës sime në shtetin mik dhe aleatin tonë më të rëndësishëm: nxitjen e interesimit për investime në Kosovë dhe avancimin e bashkëpunimit me qeverinë amerikane në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë.

  Nga aty u bëra ftesë biznesmenëve amerikanë, ashtu si edhe atyre shqiptaro-amerikanë, që të investojnë në Kosovë për ndërmarrje fitimprurëse për ta dhe për zhvillim edhe më të hovshëm socio-ekonomik për Republikën e Kosovës.

  Në Massachusetss pata kënaqësinë të pritesha në takim nga guvernatori i këtij shteti, Charles Baker. Biseduam rreth mundësive për investime dhe për angazhimin e thellimin e bashkëpunimit me komunitetin shqiptaro-amerikan në Massachusetts.

  Me ftesë të profesorit Michael Kennedy dhe Institutit Watson mbajta një ligjëratë e pastaj një bashkëbisedim të hapur me studentët dhe profesorët e Universitetit Brown, në Rhode Island, për aktivizmin, demokracinë dhe pushtimin ilegal të Ukrainës nga Rusia. Theksova se tani është më e rëndësishme se kurrë që demokracitë e botës dhe qytetarët e tyre të qëndrojnë të bashkuar.

  Së bashku me ministrin e Shëndetësisë, dr. Rifat Latifin patëm një takim produktiv me drejtuesit e New York Medical College. Diskutuam për mënyrat sesi qeveria jonë dhe universiteti mund të bashkëpunojnë për të sjellë përmirësimet e nevojshme në institucionet shëndetësore të Kosovës.

  Në Boston bëra nderime te varret e dy shkrimtarëve, burrështetasve dhe veprimtarëve shqiptarë, të cilët shënuan shekullin XX, Fan Noli dhe Faik Konica. Më pas bashkë me At Theofan Kaja u takova me mërgatën tonë në Katedralen historike Ortodokse Shqiptare të Shën Gjergjit, ku Noli mbajti meshën e parë në shqip, më 23 mars 1908. Vizitë i bëra edhe Bibliotekës Memoriale të Nolit. Arkivistja Neka Doko na prezantoi veprat dhe trashëgiminë noliane, shumë të çmuar për popullin e historinë tonë.

  Në Yonkers të New Yorkut u ndala për nderime të varret e tre vëllezërve Bytyqi. Sakrifica, patriotizmi dhe humanizmi i tyre është vlerë kombëtare mbi të cilën ndërtohet Republika e Kosovës, si shtet i pavarur dhe mbi të cilën përparon i mbarë kombi shqiptar. Nuk do të ndalemi kurrë së kërkuari që urdhërdhënësit dhe ekzekutorët e Agronit, Mehmetit e Yllit, sikurse të të gjithë të vrarëve të tjerë nga shteti serb, të zbulohen dhe të dalin para drejtësisë.

  Në 110-vjetorin e themelimit të Pan Federatës Shqiptare “Vatra”, takova në New York anëtarësinë e shoqatës më të vjetër shqiptare në ShBA. “Vatra” ka luajtur rol të rëndësishëm në luftën e shqiptarëve për liri dhe vetëvendosje. U kërkova që ta vazhdojnë misionin duke u angazhuar për afirmimin ndërkombëtar të Kosovës.

  Në vizitën që i bëra shkollës shqipe “Alba Life”, që vepron në të gjitha lagjet e New Yorkut, e theksova rëndësinë e mësimit të gjuhës shqipe për integrim pa asimilim. Vlerësova përkushtimin dhe përpjekjet e mërgatës për ruajtjen e gjuhës dhe kulturës shqiptare ndër breza dhe edukimin e gjeneratave të reja.

  Në kuadër të iniciativës së qeverisë sonë për Dialogun me Mërgatën, në Bronx dhe Staten Island, takova mërgimtarët tanë që jetojnë në këto pjesë të New Yorkut. Së bashku diskutuam sukseset e shumta të vitit tonë të parë në detyrë dhe strategjinë për përfshirjen e mërgatës si kontribuese thelbësore në progresin e mëtejmë të Kosovës.

  Për rëndësinë e diplomacisë kulturore dhe ndërlidhjen e artistëve të Kosovës me artistët e mërgatës tonë bisedova me artistë të fushave të ndryshme, të cilët i takova në New York, në një pritje të organizuar nga fotografi ynë i mirënjohur, Fadil Berisha. 

  Lajmi Paraprak

  Viktimë e sulmeve ruse mbi Ukrainë, e akuzuar në mënyrë të rreme si një ,,artiste e shtypit transatlantik”

  Lajmi i rradhës

  Postimi në Facebook pa kontekst përhap ksenofobi dhe nxit tensione ndëretnike

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë