Dimovski: Jo vetëm politika, por edhe shoqëria është ndarë në mënyrë drastike

  Ish-deputeti i VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski në “Click Plus” në TV21, i pyetur nëse ka fytyrë apo dinjitet në politikë, tha se jo vetëm politika, por edhe shoqëria është ndarë në mënyrë drastike, përcjell Nistori.

  “Sundimi shumë i gjatë apo dominues i VMRO-DPMNE-së, në anën tjetër metodat e përdorura nga LSDM për rrëzimin e VMRO-DPMNE-së me gjakderdhje deri diku, incizimet, protestat për tema të përcaktuara, të pabaza, nuk e di, ngjarjet e Kumanovës, Liqeni i Similkovës … Aq shumë tema u keqpërdorën dhe jo vetëm politika, por shoqëria u nda në mënyrë drastike. Pastaj Marrëveshja e Prespës bëri një prerje të thellë për sa i përket ndarjes së njerëzve që e mbështetën dhe nuk e mbështetën dhe sot duhet të shohim një situatë që jo vetëm në politikë, por edhe shoqërisht jashtë politikës, në jetën e përditshme kemi një ndarje të thellë”, thotë Dimovski.

  Dimovski: Kjo qeveri nuk ka treguar kapacitet pajtimi, Qeveria e ardhshme e VMRO-DPMNE-së duhet të mendohet mirë

  “Kjo qeveri nuk ka treguar kapacitet për pajtim, edhe pse shumë herë ka qenë temë reflektimi, ka qenë edhe temë debati në Parlament sa isha unë brenda. Qeveria e ardhshme do të duhet të mendojë thellë, qeveria e ardhshme mendoj se do të jetë nga opozita aktuale, pra nga VMRO-DPMNE, do të ketë sfida, do të ketë presion nga anëtarësia, nga mbështetësit etj. “Po, ka të moshuar që do të thoshin me kënaqësi, por do të duhet të mendojmë shumë seriozisht, të gjejmë mënyra së paku pas gjërave elementare, t’i largojmë këto pasoja nga pesë-gjashtë vitet e fundit të qeverisjes”, tha Dimovski.

  Nëse VMRO-ja merr mbi 55 deputetë, BDI nuk do të jetë faktor kyç në formimin e qeverisë së re

  “Tashmë po fiton një shkallë shifrash që kapin 70-80-90 mijë vota diferencë. Mendoj se BDI-ja është pak e disponuar sepse mund të ndodhë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare që dallimi mes VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së të jetë, që vetë BDI-ja si parti politike të mos jetë faktor kyç. Dhe këtu e shoh logjikën që BDI-ja nuk është në pozitë aq komode sa ne duam ta perceptojmë”, tha Dimovski.

  Tërheqja e Ali Ahmetit nga BDI, sa do të ishte goditje për partinë?

  Sipas Dimovskit, Ahmeti është padyshim një politikan i aftë dhe ato njoftime herë pas here vijnë me vetëdije nga BDI.

  “Mendoj se është ende herët për të shqyrtuar opsionin BDI-ja pas Ali Ahmetit, mendoj se BDI-ja ka përvojë, lojëra të mençura politike brenda vetes, në fakt ne të gjithë analizojmë se janë brenda vetes, dhe në të njëjtën kohë janë më të fokusuar. Ky është një truk marketingu dhe ndonjëherë është balancimi i marrëdhënieve me dy partitë kryesore politike,” tha Dimovski.

  Georgiev thotë se Ali Ahmeti kishte dy deklarata se do të tërhiqej kur Maqedonia të hyjë në NATO dhe më pas për ligjin për gjuhët. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Hoda: Sa herë që ka pas kriza politike, BDI është thirrur gjithmonë në frymën e UÇK-së

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë