Dy zyrtarë të lartë të BE-së vizitojnë Ukrainën “këtë javë”

  Dy prej diplomatëve më të lartë të Bashkimit Evropian do të udhëtojnë në Kiev “këtë javë” teksa blloku evropian synon të tregojë mbështetje për Ukrainën, pas pushtimit të paprovokuar rus në këtë shtet.

  Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Eric Mamer ka thënë më 5 prill se presidentja e këtij trupi, Ursula von der Leyen dhe shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell do të realizojnë këtë udhëtim para ngjarjes “Ngrihuni për Ukrainën”, që do të mbahet në kryeqytetin polak, Varshavë më 9 prill.

  Ky do të jetë udhëtimi i dytë i zyrtarëve të nivelit të lartë të BE-së në Kiev, pasi presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola ka qenë në Ukrainë javën e kaluar.

  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

  Ai ka urdhëruar “operacion special” për të çmilitarizuar Ukrainën.

  Veprimi i Kremlinit ka nxitur zemërim dhe është dënuar në shumë vende të botës.

  Shtetet e Bashkuara dhe aleatët janë përgjigjur me sanksione të ashpra kundër Moskës. /REL/

  Lajmi Paraprak

  “Toplik”, tre vjet e gjashtë muaj burg për ish-ministrin Mile Janakieski

  Lajmi i rradhës

  Simon Sebag Montefiore: Stalini dhe Putini, ngjashmëritë dhe dallimet midis dy diktatorëve

  Lajme tjera

  Një BE kokëfortë

  *Pikëpamjet e shprehura në koment nuk pasqyrojnë domosdo pikëpamjet e REL-it Përderisa fokusi në Evropë gjatë ditëve të…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë