Facebook do të paguajë gjobën mbi 14 milionë dollarëshe, favorizoi punëtorët e huaj kundrejt amerikanëve

  Facebook do të paguajë deri në 14 milionë dollarë për të zgjidhur pretendimet se favorizoi punëtorët e huaj kundrejt amerikanëve.

  Facebook ra dakord të martën të paguajë deri në 14.25 milionë dollarë për të zgjidhur pretendimet e ngritura nga qeveria federale se kompania kishte diskriminuar punonjësit amerikanë.

  Departamenti i Drejtësisë paditi kompaninë në dhjetor, duke argumentuar se rrjeti social kishte refuzuar të “rekrutonte, merrte në konsideratë ose punësonte” amerikanë të kualifikuar për më shumë se 2,000 pozicione, raporton nytimes.

  Në vend të kësaj, prokurorët akuzuan kompaninë se ua dha ato punë punëtorëve të huaj që kishin viza pune. Kompania gjithashtu zgjidhi veçmas shqetësimet e ngritura nga Departamenti i Punës nëse shkelte rregullat e punës.

  Marrëveshja me Departamentin e Drejtësisë përfshinte pagesa prej 4.75 milionë dollarë për qeverinë dhe deri në 9.5 milionë dollarë për “viktimat e pranueshme të diskriminimit të pretenduar të Facebook”, sipas një njoftimi për shtyp.

  Një zëdhënës i Facebook nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi vendbanimet. 

  Lajmi Paraprak

  Kur është shqiptuar tiketa e parë për tejkalim shpejtësie? Shoferi i parë lëvizte me 13 kilometra në orë

  Lajmi i rradhës

  Çfarë thotë eksperti i gjuhës së trupit për flirtimin e gazetares amerikane me Putinin!?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë