Janë zhdukur armët që u shfrytëzuan gjatë grusht shtetit në Turqi – Qeveria turke arsyetohet se u humbën edhe pse ishin nën mbrojtje të shtetit

  Sedat Peker, kryemafiozi turk, i cili gjendet në mërgim në Dubai, kishte deklaruar ditë më parë se janë zhdukur armët që janë përdorë gjatë grusht shtetit të 15 korrikut të vitit 2016.

  Kjo ka nxitur të reagojë zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme të Turqisë, İsmail Çataklı, i cili deklaroi se pretendimi i “Armët e humbura për pajisjen e 20 brigadave” nuk është i vërtetë dhe se pas 15 korrikut vetëm 24 armë u humbën brenda ministrisë.

  “Nuk ka absolutisht asnjë mungesë numerike në shumat e pretenduara në lajmet e lartpërmendura, midis armëve në inventarin e Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë dhe Komanda e Përgjithshme e Xhandarmërisë, të cilat janë institucione të lidhura me Ministrinë e Brendshme”, tha ai.

  Çataklı ndau informacion në lidhje me armët që u zhdukën pas 15 korrikut në deklaratën e tij, “7 mitralozë MP5 të regjistruar në inventarin e Komandës së Përgjithshme të Xhandarmërisë u sekuestruan në depo nga puçistët për t’u përdorur kundër njerëzve në natën e 15 korrikut të vitit 2016 dhe u kuptua se ata ishin humbur në nuk ka qenë e mundur të gjenden armët e humbura deri më sot”, tha Çataklı, duke shtuar se Departamenti i Policisë së Ankarasë gjithashtu humbi disa nga armët e tij si rezultat i sulmit, raporton dw.

  Ndryshe, gjatë përpjekjes për grusht shteti, mbi 300 njerëz u vranë dhe më shumë se 2,100 u plagosën. 

  Lajmi Paraprak

  BE zyrtarizon planet stimuluese për 12 vende

  Lajmi i rradhës

  Si të shpëtoni nga kërpudhat në kopshtin tuaj

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë