Java nëpërmjet fotografive

  Tensionet në komunat në veri të Kosovës, sulmet ruse me dronë mbi Kiev, protesta e mësimdhënësve në Hungari për paga dhe kushte më të mira të punës, kriza ushqimore në Afganistan janë disa nga ngjarjet e javës që lamë pas, prej nga Radio Evropa e Lirë sjell imazhet më të veçanta.

  Një shitës pakistanez rregullon hurma në karrocën e tij në një treg në Ravalpindi.
  1Një shitës pakistanez rregullon hurma në karrocën e tij në një treg në Ravalpindi.
  Mësuesit rumunë reflektohen në ujërat e lumit Dabovita derisa marshonin për paga dhe kushte më të mira në Bukuresht.
  2Mësuesit rumunë reflektohen në ujërat e lumit Dabovita derisa marshonin për paga dhe kushte më të mira në Bukuresht.
  Një burrë afgan duke blerë bukë në qendër të Heratit.
  3Një burrë afgan duke blerë bukë në qendër të Heratit.
  Elena Rybakina e Kazakistanit në aksion gjatë ndeshjes së saj të rundit të parë kundër Brenda Fruhvirtovas të Republikës Çeke në French Open në Paris.
  4Elena Rybakina e Kazakistanit në aksion gjatë ndeshjes së saj të rundit të parë kundër Brenda Fruhvirtovas të Republikës Çeke në French Open në Paris.
  Mbreti Charles III i Britanisë (majtas) duke folur me presidentin rumun, Klaus Iohannis, gjatë një ceremonie mirëseardhjeje për monarkun e Mbretërisë së Bashkuar në vizitën e tij në Pallatin Presidencial Cotroceni në Bukuresht.
  5Mbreti Charles III i Britanisë (majtas) duke folur me presidentin rumun, Klaus Iohannis, gjatë një ceremonie mirëseardhjeje për monarkun e Mbretërisë së Bashkuar në vizitën e tij në Pallatin Presidencial Cotroceni në Bukuresht.
  Një qen mban një pankartë gjatë një demonstrate në Budapest ku bëhet thirrje për ngritje pagash dhe kushte më të mira për mësimdhënësit në Hungari.
  6Një qen mban një pankartë gjatë një demonstrate në Budapest ku bëhet thirrje për ngritje pagash dhe kushte më të mira për mësimdhënësit në Hungari.
  Disa vajza duke kaluar pranë një instalacioni me flamurin e BE-së në një park në Kishinau përpara një samiti të liderëve evropianë në kryeqytetin moldav. 
  7Disa vajza duke kaluar pranë një instalacioni me flamurin e BE-së në një park në Kishinau përpara një samiti të liderëve evropianë në kryeqytetin moldav. 
  Një i afërm ulet pranë trupit të mbuluar të një vajze 9-vjeçare ukrainase, e cila u vra në një sulm me raketa ruse në Kiev.
  8Një i afërm ulet pranë trupit të mbuluar të një vajze 9-vjeçare ukrainase, e cila u vra në një sulm me raketa ruse në Kiev.
  Një burrë duke punuar në një fabrikë tullash në periferi të Kabulit, Afganistan.
  9Një burrë duke punuar në një fabrikë tullash në periferi të Kabulit, Afganistan.
  Një kukull e dëmtuar shihet mes mbeturinave në vendin ku një sulm rus me dronë goditi një ndërtesë private në kryeqytetin ukrainas, Kiev.
  10Një kukull e dëmtuar shihet mes mbeturinave në vendin ku një sulm rus me dronë goditi një ndërtesë private në kryeqytetin ukrainas, Kiev.
  Një monument i një ushtari sovjetik është vandalizuar me ngjyrë të kuqe në Sofje, Bullgari
  11Një monument i një ushtari sovjetik është vandalizuar me ngjyrë të kuqe në Sofje, Bullgari
  Ushtarët e Forcës Paqeruajtëse Ndërkombëtare të Kosovës të udhëhequr nga NATO-ja, përleshen me serbët lokalë përpara ndërtesës komunale në Zveçan, Kosovë.
  12Ushtarët e Forcës Paqeruajtëse Ndërkombëtare të Kosovës të udhëhequr nga NATO-ja, përleshen me serbët lokalë përpara ndërtesës komunale në Zveçan, Kosovë.
  Njerëzit strehohen në një stacion metroje gjatë një sulmi rus me raketa në Kiev.
  13Njerëzit strehohen në një stacion metroje gjatë një sulmi rus me raketa në Kiev.
  Gratë afgane presin të marrin shujta ushqimore të shpërndara nga një grup ndihme humanitare në Kabul.
  14Gratë afgane presin të marrin shujta ushqimore të shpërndara nga një grup ndihme humanitare në Kabul.
  Forcat e sigurisë nga forcat paqeruajtëse ndërkombëtare të KFOR-it përgatisin pajisjet e tyre përpara ndërtesës komunale në Zveçan, në veri të Kosovës.
  15Forcat e sigurisë nga forcat paqeruajtëse ndërkombëtare të KFOR-it përgatisin pajisjet e tyre përpara ndërtesës komunale në Zveçan, në veri të Kosovës.
  Një raketë ruse shpërthen pasi u godit nga mbrojtja ajrore ukrainase mbi Kiev.
  16Një raketë ruse shpërthen pasi u godit nga mbrojtja ajrore ukrainase mbi Kiev.
  Një burrë që mban mbi kurriz djalin e tij, heq gurët nga një rrugë në Kabul në mënyrë që biçikletat dhe makinat të mund të udhëtojnë më lehtë.
  17Një burrë që mban mbi kurriz djalin e tij, heq gurët nga një rrugë në Kabul në mënyrë që biçikletat dhe makinat të mund të udhëtojnë më lehtë.
  Një djalë afgan duke ngarë biçikletën e tij nëpër ujërat e shiut përgjatë një rruge në luginën Tangi të distriktit Saydabad në provincën Maidan Uardak.
  18Një djalë afgan duke ngarë biçikletën e tij nëpër ujërat e shiut përgjatë një rruge në luginën Tangi të distriktit Saydabad në provincën Maidan Uardak.
  Pjesëtarë të KFOR-it duke bartur një ushtar të lënduar. Misioni paqeruajtës i NATO-s, KFOR, ndërhyri për t'i shpërndarë protestuesit në Zveçan. Paraprakisht i paralajmëroi protestuesit që të shpërndahen, por ata nuk u bindën.
  19Pjesëtarë të KFOR-it duke bartur një ushtar të lënduar.
  Misioni paqeruajtës i NATO-s, KFOR, ndërhyri për t’i shpërndarë protestuesit në Zveçan. Paraprakisht i paralajmëroi protestuesit që të shpërndahen, por ata nuk u bindën.
  Një tjetër pjesëtar i lënduar i KFOR-it në Zveçan. Tensionet u rindezën në komunat veriore të Kosovës pasi kryetarët e dalë nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit - të gjithë shqiptarë - po kundërshtohen nga serbët lokalë.
  20Një tjetër pjesëtar i lënduar i KFOR-it në Zveçan. Tensionet u rindezën në komunat veriore të Kosovës pasi kryetarët e dalë nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit – të gjithë shqiptarë – po kundërshtohen nga serbët lokalë. /REL/
  Lajmi Paraprak

  “Urimi” fqinj: Kurti, qëndro sa më shumë në pushtet!?

  Lajmi i rradhës

  Shkeljet në konkursin e UT, ministri Shaqiri nuk e sheh të arsyeshëm sanksionimin

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë