Këta janë emrat dhe funksionet nga radhët e LSDM-së në përbërjen e re qeveritare

  Pas mbledhjes së kryesisë ekzekutive të LSDM-së, kryetari i LSDM-së dhe njëherit mandatar për formimin e qeverisë së re, Dimitar Kovaçevski ka prezantuar emrat e zyrtarëve të rinj të LSDM-së që do të jenë në përbërjen e qeverisë së re, shkruan Nistori.

  Shumica e emrave janë kuadër i ri, përveç Oliver Spasovskit i cili sërish është propozuar për ministër të Punëve të Brendshme dhe Fatmir Bytyqi për zv. kryeministër i Çështjeve Ekonomike.

  Këto janë emrat dhe funksionet nga radhët e LSDM-së:

  1. Sllavica Gërgovska – Zëvendëskryeministre për luftë kundër korrupsionit
  2. Fatmir Bytyqi – Zëvendëskryeministër për çështje ekonomike
  3. Bojan Mariçiq – Zëvendëskryeministër për çështje evropiane
  4. Sllvajana Perovska – Ministre e Mbrojtjes
  5. Oliver Spasovski – Ministër i Punëve të Brendshme
  6. Nikolla Tupançevski – Ministër i Drejtësisë
  7. Ljupço Nikollovski – Ministër i Bujqësisë
  8. Jovana Trençevska – Ministre e Punës dhe Politikës Sociale
  9. Bisera Stojçevska – Ministre e Kulturës
  10. Bllagoj Boçvarski – Ministër i Transportit dhe Lidhjeve

  Ndryshe, sot Kovaçevski pritet të dorëzojë propozimin për përbërjen e kabinetit qeveritar dhe programin e ri qeveritar, ndërsa në fund të kësaj jave pritet të mbahet seanca parlamentare për zgjedhjen e Qeverisë. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Shtetet e Ballkanit vazhdimisht tregojnë mungesë të angazhimit për të trajtuar çdo gjë, nisur nga korrupsioni e deri te sundimi i ligjit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë