Kisha Katolike Polake zbulon qindra raste të abuzimit seksual të fëmijëve nga klerikët

  Qindra raste të abuzimit seksual të fëmijëve nga klerikë në Kishën Katolike Polake u zbuluan të hënën.

  Në një raport të ri u zbuluan 369 raste të sulmeve seksuale të kryera midis viteve 1958 dhe 2020.

  Raporti vjen ndërsa kisha me ndikim politik përballet me një seri akuzash të profilit të lartë të abuzimit seksual të fëmijëve dhe fshehjes së tyre.

  Sipas kishës, 39 përqind e ankesave u gjetën të vërteta, ndërsa hetimet vazhdojnë në më shumë se 50 përqind të rasteve të mbetura.

  Dhjetë përqind e ankesave u refuzuan për arsye të tilla si mungesa e besueshmërisë.

  Në një konferencë online në Varshavë, kreu i Kishës Katolike të Polonisë, Kryepeshkopi Wojciech Polak, u kërkoi falje viktimave dhe kërkoi falje prej tyre, duke i bërë jehonë faljeve që ai ka bërë më parë.

  Raporti i parë i kishës, për vitet 1990-2018, renditi rastet e 382 klerikëve që dyshohet se kishin abuzuar 625 të mitur.

  Raporti aktual pasqyron pretendime të reja që janë bërë që nga ajo kohë. Dyzet e dy nga emrat e autorëve të dyshuar janë të njëjtë si në raportin e mëparshëm, thanë zyrtarët e kishës.

  Një seri e gjatë akuzash për abuzim seksual ka tronditur kishën polake vitet e fundit, veçanërisht pas publikimit të dokumentarit viral “Mos ia tregoni askujt” nga gazetari Tomasz Sekielski.

  Që nga viti i kaluar, Vatikani ka sanksionuar katër peshkopë polakë për fshehjen e pedofilisë të kryer nga klerikët dhe njoftoi dorëheqjen e dy peshkopëve të tjerë.

  Lajmi Paraprak

  Portugalia shpreson që pas zgjedhjeve në Bullgari do të gjendet zgjidhje për fillimin e negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe BE-së

  Lajmi i rradhës

  Klubet sportive në RMV do të paguajnë 30 mijë euro gjoba nëse përdorin gjuhë të urrejtjes

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë