Hoxhë Labinot Maliqi: Feja Islame e lejon legalizmin e kanabisit për pëdorime medicinale

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka deklaruar se Shqipëria do të legalizojë kultivimin e kanabisit për përdorim mjekësor. Sipas Ramës 61 për qind e shqiptarëve e përkrahin legalizimin e kanabisit mjekësor.

  Ideja e legalizimit të kanabisit për përdorim mjekësor është shtruar tashmë edhe në Kosovë.

  Imami Labinot Maliqi në “Debat Plus” në RTV Dukagjini ka thënë se kanabisi futet në llojin e pikëve që i shkakton dëm trupit të njeriut dhe sipas tij është e ndaluar.

  “Sipas studiuesve, tymi i marihuanës ka më shumë substanca kancerogjene se vet tymi i duhanit. Një studim madje thotë se një thithje e vetme e kanabisit sjell më shumë dëme në mushkëri se 5 cigare të thithura njëra pas tjetrës. Pra çdo gjë që i bën dëm trupit të njeriut është e ndaluar që të konsumohet”.

  Imami thotë se nuk ka dyshime se kanabisi i papërpunuar nuk ka dyshim se është i ndaluar sipas fesë islame.

  “Përdorimi i kanabisit të përpunuar është tjetër çështje. Legalizmi i kanabisit për studime dhe mjekime medicinale nuk bie ndesh me mësimet e fesë”.

  Ai thotë se në kohën e pejgamberit Muhamed, bima e kanabisit nuk ka qenë e përhapur dhe sipas tij ajo u përhap në disa vende të Lindjes së Mesme.

  “Puna është te çështja e dehjes. Kanabisi bën dehjen e një pjesë të trurit në analogji me alkoolin.

  Në bazë të fjalëve të profetit Muhamed ne mund të bëjmë analogji të fenomeve.

  “Ajo që të deh më shumicë, edhe pakica e saj është e ndaluar”, deklaroi tutje Imami Labinot Maliqi.

  Lajmi Paraprak

  Scholz premton përkrahje këmbëngulëse për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe RMV-në

  Lajmi i rradhës

  Kështu mund t’i mbani enët të thata nga makina pa i fshirë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë