“Kriza energjetike do të kërcënojë funksionimin e kompanive të përpunimit të mishit”

  Kriza energjetike do të kërcënojë funksionimin e kompanive të përpunimit të mishit në vend. Në një intervistë për “Lokalno”, kryetari i grupit të përpunuesve të mishit në Odën Ekonomike të Maqedonisë së Veriut, Goce Trajçev paralajmëron se situata me kompanitë energjetike është çështje e drejtpërdrejtë e mbijetesës apo mbylljes së objekteve vendore, gjë që mund të mund të kapërcehet vetëm me mbështetjen e qeverisë.

  Ai rikujton se situata është jashtëzakonisht e rëndë për shkak se prodhimi vendor i mishit tashmë është në një situatë jashtëzakonisht të palakmueshme.

  “Strategjitë e zhvillimit të të gjitha qeverive të mëparshme e kanë shkatërruar prodhimin vendas të mishit”, thotë ai, duke shtuar se subvencionet e pamjaftueshme dhe shpërndarja jo e duhur e tokës bujqësore për fermerët vendas janë drejtpërdrejt të gabuara.

  Sipas tij, situatën e bën edhe më të padurueshme fakti se ndryshe nga fqinjët ku subjektet ekonomike kanë masa mbështetëse në fushën e energjisë, tek ne kjo barrë është bartur plotësisht në ekonomi.

  “Shteti mburret se ndihmon bujqësinë, por në kurriz të subjekteve të tjera ekonomike, siç është industria e përpunimit të mishit, duke vjelë doganën për importin e lëndëve të para që industria e mishit nuk i mjafton nga prodhuesit vendas. Kjo situatë do të bëhet edhe më e rëndë me funksionimin e “Ballkanit të Hapur”, dhe prodhimi ynë do të bëhet edhe më konkurrues, sepse Serbia, për shembull ka kushte shumë më të favorshme për biznes”, paralajmëron Trajçev.

  Lajmi Paraprak

  Prokuroria kërkon paraburgim për një person nga Gostivari, dyshohet për vrasje

  Lajmi i rradhës

  “Vetë mesazhi i Kryengritjes së Ilindenit duhet të jetë tregues se si duhet të sillen partitë politike”

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë