Konfirmohet temperatura rekorde në Antarktidë | Termometri regjistroi 18.3 gradë Celsius

  Kombet e Bashkuara njohën një temperaturë të re rekorde të lartë për kontinentin Antarktik, duke konfirmuar një lexim prej 18.3 gradë Celsius (64.9 gradë Fahrenheit) të bërë vitin e kaluar.

  Nxehtësia rekord u arrit në stacionin kërkimor Esperanza të Argjentinës në Gadishullin Antarktik në 6 Shkurt 2020, tha Organizata Botërore e Meteorologjisë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

  “Verifikimi i këtij rekordi maksimal të temperaturës është i rëndësishëm sepse na ndihmon të krijojmë një pamje të motit dhe klimës në një nga kufijtë përfundimtarë të Tokës”, tha sekretari i përgjithshëm i WMO, Petteri Taalas.

  Gadishulli Antarktik është ndër rajonet me ngrohjen më të shpejtë të planetit – gati 3C gjatë 50 viteve të fundit. “Ky rekord i ri i temperaturës është në përputhje me ndryshimin e klimës që po vërejmë”, shtoi ai, raporton france24.

  WMO hodhi poshtë një lexim edhe më të lartë të temperaturës prej 20.75C (69.4F), raportuar më 9 shkurt të vitit të kaluar në një stacion brazilian të automatizuar të monitorimit të ngricave në ishullin Seymour aty pranë, pikërisht në gadishullin që shtrihet në veri drejt Amerikës së Jugut.

  Regjistrimi i mëparshëm i verifikuar për kontinentin Antarktik – kontinent dhe ishujt e tij përreth – ishte 17.5C (63.5F) i regjistruar në Esperanza më 24 mars 2015.

  Rekordi për rajonin e gjerë të Antarktikut – kudo në jug të gjerësisë 60 gradë – është 19.8C (67.6F), marrë në ishullin Signy më 30 janar të vitit 1982.

  Lajmi Paraprak

  RMV | Mbi 220 mijë persona të vaksinuar me dozën e dytë

  Lajmi i rradhës

  Mali i Zi shpërblen pensionistët që vaksinohen kundër Covid-19

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë