Shkrimtari Jalal Barjas fiton çmimin kryesor arab të letërsisë

  Shkrimtari jordanez Jalal Barjas fitoi çmimin më të rëndësishëm letrar arab me një roman për një shitës skizofren gazetash.

  Ai mori çmimin ndërkombëtar për thriller-in për veprën e tij “Dafatir al Warrak”, njoftoi juria.

  Romani karakterizohet nga “një gjuhë e pasur dhe e rafinuar”, tha juria.

  ”Barjas arrin të heqë maskat nga fytyra e realitetit tragjik”, shtoi ajo.

  I vendosur në kryeqytetin e Jordanisë, Aman, romani përqendrohet te një shitës gazete i detyruar të largohet nga qendra e qytetit, ku mendon të vrasë veten.

  Në vend të kësaj, ai fillon një jetë mes të pastrehëve, duke marrë rolet e heronjve nga librat që ka lexuar.

  Së shpejti ai fillon të grabisë bankat dhe të pasurit dhe të përdorë para për të ndihmuar njerëzit e varfër.

  ”Romani është vendosur në kohë ndryshimesh të papara dhe reflekton në jetën e atyre që kanë mbetur pas një peizazh urban tjetërsues”, theksoi presidenti i jurisë, profesor Yasir Suleiman./ atsh /

  Lajmi Paraprak

  Desert i shijshëm veror

  Lajmi i rradhës

  16-vjeçari nga India fotografon Hënën mbi 50 mijë herë dhe krijon një fotografi të vetme (Foto)

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë