Thomas Edison shpiku llambën elektrike ndriçuese

  Foto ilustruese

  Shpikësi Thomas Edison më 21 tetor të vitit 1879, filloi provat për një tjetër lloj filamenti për llambën e tij elektrike ndriçuese.

  Llamba bëri dritë për 40 orë, duke shënuar eksperimentin e parë të suksesshëm të Edisonit me llambën elektrike, pas mijëra dështimesh në provat laboratorike në Menlo Park të New Jersey-it.

  Çelësi i suksesit ishte përdorimi i një filamenti prej karboni të hollë sa një fije floku, e cila ndriçonte por nuk shkrihej nga nxehtësia që krijonte elektriciteti.

  Ai deklaroi para punonjësve të laboratorit: “Nëse arrita ta bëj të ndriçojë për 40 orë, mund ta bëjë të ndriçojë për 100 orë.”

  Në bazë të kësaj llambe, Edisoni filloi të punonte për ndërtimin e sistemit të parë të suksesshëm të ndriçimit, i cili pas disa kohësh do të furnizonte me energji 85 shtëpi që kompania e tij i kishte pajisur me qarqe elektrike dhe llamba ndriçimi në qytetin e New Yorkut.

  Lajmi Paraprak

  Shekerinska në takimin e NATO-s me prani fizike për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

  Lajmi i rradhës

  MSH: Rivaksinohen 46 për qind e popullatës së rritur

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë