Kush është 28-vjeçari i papunë që goditi me shpullë presidentin Macron (VIDEO)

  Damien Tarel është një 28-vjeçar i papunë, emri i të cilit u bë viral menjëherë, pasi guxoi që më 8 qershor, të godasë me shpullë Presidentin Francez Emmanuel Macron.

  Para hetuesve, ai e ka pranuar atë që ka bërë, por tha se nuk e kishte menduar më parë, që të godiste presidentin.

  Prokurori Alex Perrin në një deklaratë për mediat tha se i riu gjatë marrjes në pyetje ka dekaruar se kishte qenë pjesë e lëvizjes anti-qeveritare të jelekëve të verdhë gjatë protestave që “tronditën” presidencën e Macron disa muaj më parë dhe tha se kishte bindje politike ultra-të djathta.

  Të enjten ai pritet të dalë në gjyq.

  “I riu pranoi se ai veproi nga impulsiviteti dhe ‘pa e menduar më parë’, ç’ka vinte si pasojë e pakënaqësisë së tij,” u shpreh prokurori Perrin.

  Gjesti i Tarel ndaj presidentit shkaktoi reagime të shumta. Macron e përshkroi atë që i ndodhi si një incident të izoluar dhe tha se dhuna dhe urrejtja janë një kërcënim për demokracinë.

  Tarel u arrestua së bashku me një person të dytë pas incidentit.

  Lajmi Paraprak

  Zaevi në Tiranë: Plani ekonomik për Ballkanin Perëndimor, model i suksesshëm për motivimin e rajonit në tregjet e BE-së

  Lajmi i rradhës

  Urdhëri i Biden dhe vëmendja e SHBA-ve ndaj Shqipërisë | Artur Zheji: Gjithçka që lexohet politikisht është pasojë e veprimeve tona!

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë