Maqedonia e Veriut ndihmohet nga BE me 80 milionë euro

  Komisioni Evropian paralajmëroi sot se një pjesë e shumave të premtuara të ndihmës makroekonomike do të dërgohen sot në Maqedoninë e Veriut, si dhe në Kosovë, Mal të Zi dhe Tunizi, njofton korrespondentja e AIM nga Brukseli, përcjell Nistori.

  Nga tre miliardë eurot për asistencë në makroekonomike për vendet fqinje të BE-së, Komisioni Evropian sot do të dërgojë 80 milionë euro në Maqedoni, 50 milionë për Kosovën, 30 për Malin e Zi si dhe 300 milionë për Tunisin.

  Për Maqedoninë e Veriut është donacion i dytë dhe i fundit nga 160 milionët e parapara.

  Komisioni Evropian po ashtu njoftoi se vendi i kishte përmbushur kushtet për lëshimin e transhës së fundit, i cili përfshinte përforcimin e qeverisjes fiskale dhe transparencën, luftimin e korrupsionit, përmirësimin e mbikëqyrjes së sektorit financiar si dhe klimën e biznesit dhe përballjen me papunësinë e të rinjve.

  Lajmi Paraprak

  Kurti: Nuk ka presion nga BE-ja e as nga ShBA-ja për fillimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

  Lajmi i rradhës

  Nga arti tradicional tek ai modernist

  Lajme tjera

  E ardhmja e vjedhur e Rusisë

  Joschka Fischer“Project Syndicate” Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë zgjedhjen e tij. Ai ka nisur luftën kundër Ukrainës. Ky është një moment vendimtar për…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë