Maqedonia e Veriut ngritet për 11 vende më mirë në Indeksin Global të Paqes

  Maqedonia e Veriut është në vendin e 40-të nga 163 vende të anketuara në botë sipas Indeksit Global të Paqes për 2021, me 1.744 pikë, sipas të cilave sa më i ulët të jetë rezultati, aq më i qetë do të jetë vendi. Vendi ka përparuar për 11 vende krahasuar me vitin e kaluar, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “Maqedonia e Veriut ka rritjen e pestë më të madhe për sa i përket listës së paqes në 2021, me një përmirësim prej 5.2 përqind të rezultatit. Vendi u ngjit 11 vende në renditjen e GPI dhe tani është renditur në vendin e 40-të. Rritja e paqes u drejtua kryesisht nga përmirësimet në fushën e “konflikteve të vazhdueshme”, thuhet në raport.

  “Treguesi i intensitetit të konflikteve të brendshme ka përmirësimin më të madh, dhe tani është në nivelin më të ulët që nga viti 2016. Konflikti me Greqinë është larguar që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Prespës, megjithëse Bullgaria vazhdon të bllokojë bisedimet e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut për në BE. Përkundër disa ndarjeve në vend rreth Marrëveshjes së Prespës, çështja nuk është polarizuese si një vit më parë.

  Në fushën e Sigurisë dhe Sigurisë, ka pasur përmirësime në terrorin politik, nivelet e vrasjeve, nivelet e burgosjes dhe terrorizmin. Përkundër këtyre përmirësimeve, Maqedonia e Veriut ka parë një përkeqësim të perceptimit të saj të krimit. Ky është viti i katërt me radhë që Maqedonia e Veriut ka bërë përmirësim në fushën e Sigurisë dhe Sigurisë”, thuhet në raport.

  Afganistani është vendi më pak paqësorë në botë me 3,631 pikë, i ndjekur nga Jemeni, Siria, Sudani i Jugut dhe Iraku.

  Nga ana tjetër, Islanda është përsëri në krye me 1.1 pikë si vendi më paqësor dhe ka qenë në këtë vend që nga viti 2008. Zelanda e Re, Danimarka, Portugalia dhe Sllovenia janë gjithashtu në pesë të parat.

  Lajmi Paraprak

  Deputeti dhe kazanët e plehrave

  Lajmi i rradhës

  Haxhiu: Qeverisë Kurti i duhet kohë që ta çkap shtetin

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë