Maqedonia e Veriut shqyrton kapacitetet për valë refugjatësh nga Ukraina

  Fotografia: Getty Images

  Kapacitet që u shfrytëzuan në krizat e kaluara me emigrantë dhe të Kovid-19, janë duke u testuar dhe shikohet nëse të njëjtat mund të futen në shfrytëzim në rast të një krize të re refugjatësh që do të dalë nga lufta në Ukrainës.

  Siç bëri të ditur ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska ministritë përgjegjëse tashmë kanë marrë një obligim të tillë.

  “Ministritë kanë marrë obligim që t’i shqyrtojnë kapacitetet që janë nën kompetencë dhe dispozicion të tyre. Sa janë ato funksionale dhe a do të mund t’i fusnim në përdorim menjëherë? Një një situatë të këtillë të agresionit ushtarak, presim që të kemi valë refugjatësh. Ruta e refugjatëve që ikin nga burimet e lutëse, tani për tani nuk lëviz drejt shtetit tonë”, tha Petrovska,

  Lajmi Paraprak

  Lukashenka: Bjellorusia nuk do t’i bashkohet pushtimit të Ukrainës

  Lajmi i rradhës

  Arsyeja e rrezikshme shëndetësore pse nuk duhet ta mbani teshtimën

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë