Më shumë se 50 mijë numra telefoni – si u vëzhguan nëpërmjet ‘Projektit Pegasus’ mbi 180 gazetarë dhe figura të ndryshme publike nga qeveritë autoritare në botë

  Aktivistët e të drejtave të njeriut, gazetarët dhe avokatët në të gjithë botën kanë qenë në shënjestër të qeverive autoritare duke përdorur një softuer hakimi të shitur nga kompania izraelite e mbikëqyrjes NSO Group, sipas një hetimi mbi një rrjedhje masive të të dhënave.

  Hetimi nga Guardian dhe 16 organizata të tjera mediatike sugjeron për një abuzim të përhapur dhe të vazhdueshëm të spiunimit përmes Pegasus, për të cilin kompania këmbëngul se synohet vetëm për t’u përdorur kundër kriminelëve dhe terroristëve.

  Pegasus është një malware që “infekton” iPhone dhe pajisjet Android për t’i mundësuar operatorëve të mjetit që të nxjerrin mesazhe, foto dhe e-mail, të regjistrojnë thirrje dhe të aktivizojnë fshehurazi mikrofona.

  Dhe siç vë në pah The Guardian, rrjedhja përmban një listë me më shumë se 50,000 numra telefoni që, besohet, janë identifikuar si ata të njerëzve me interes nga klientët e NSO që nga viti 2016, përcjell Telegrafi.

  “Historitë e Ndaluara”, një organizatë mediatike jofitimprurëse me bazë në Paris dhe Amnesty International fillimisht kishin qasje në listën e rrjedhur dhe qasje të përbashkët me partnerët e medias si pjesë e projektit Pegasus, një konsorcium raportues, shkruan The Guardian.

  Ndërkohë sipas mediumit në fjalë, Guardian dhe partnerët e tij mediatikë do të zbulojnë identitetet e njerëzve numri i të cilëve u shfaq në listë në ditët në vijim.

  Ato përfshijnë qindra drejtues biznesi, figura fetare, akademikë, punonjës të OJQ-ve, zyrtarë të sindikatës dhe zyrtarë të qeverisë, duke përfshirë ministrat e kabinetit, presidentët dhe kryeministrat.

  Lista përmban gjithashtu numrat e anëtarëve të familjes së ngushtë të sundimtarit të një vendi, duke sugjeruar që sundimtari mund të ketë udhëzuar agjencitë e tyre të inteligjencës për të shqyrtuar mundësinë e monitorimit të të afërmve të tyre.

  The Guardian tregon se zbulimet filluan të dielën, me zbulimin se numrat e më shumë se 180 gazetarëve janë renditur në të dhëna, duke përfshirë reporterë, redaktorë dhe drejtues në Financial Times, CNN, New York Times, France 24, The Economist, Associated Press dhe Reuters.

  Madje sipas mediumit në fjalë, numri i telefonit i një reporteri të pavarur meksikan, Cecilio Pineda Birto, u gjet në listë, me sa duket me interes për një klient meksikan në javët para vrasjes së tij, kur vrasësit e tij ishin në gjendje ta gjenin atë në një autolarje.

  Telefoni i tij nuk është gjetur kurrë, kështu që asnjë analizë mjeko-ligjore nuk ka qenë e mundur të përcaktohet nëse ishte i infektuar.

  Por NSO tha që edhe nëse telefoni i Pineda ishte shënjestruar, kjo nuk do të thoshte se të dhënat e mbledhura nga telefoni i tij kontribuan patjetër për vdekjen e tij, duke theksuar se qeveritë mund të kishin zbuluar vendndodhjen e tij me mjete të tjera.

  Ai ishte midis të paktën 25 gazetarëve meksikanë që me sa duket u zgjodhën si kandidatë për mbikëqyrje gjatë një periudhe dy vjeçare.

  Lajmi Paraprak

  Qeveria afgane dhe talibanët pajtohen për të vazhduar bisedimet për paqe

  Lajmi i rradhës

  “Në letërnjoftime të figurojë dhe grupi i gjakut, ndihmon mjekët”

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë