Nuk ka insulina, gjilpëra dhe terapi për diabetikët në RMV

  Lidhja e Shoqatave për Diabetikët, sot drejtuar Ministrisë së Shëndetësisë dhe “Termini im”, ka kërkuar për të zgjidhur problemet me mungesën e insulinës, shiritit, gjilpërave dhe terapisë tjetër diabetike, përcjell Nistori.

  “Si pjesë e organizatës dhe si pacientë, nuk mund të kuptojmë se si është e mundur për tre muaj që përgjegjësia për mungesën e insulinës, shiritit, gjilpërave dhe terapive tjera diabetike, të transferohet nga njëra në tjetrin sistem shëndetësor, dhe praktikisht anëtarët tanë janë të detyruar të shkojnë në qendrën e diabetit disa herë në muaj, disa her të shkojnë në barnatore për të kontrolluar nëse insulina ka insulina dhe nëse mund të shpërndahet, nëse ajo është e vendosur tashmë në sistem”, thonë nga shoqata

  Ata shpresojn se institucionet shëndetësore do të inkurajojnë zgjidhjen e problemit aktual në lidhje me diabetin. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Dy vjet dhe asnjë gjobë për mospërdorimin e shqipes

  Lajmi i rradhës

  Ky është profesioni më i paguar në Maqedoninë e Veriut

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë