OBSH miraton vaksinën e Moderna-s kundër COVID-19

  Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka miratuar për përdorim emergjent vaksinën kundër coronavirusit nga Moderna.

  Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, vaksina me teknologjinë mRNA nga prodhuesi amerikan, iu bashkohet listës së vaksinave të tjera të aprovuara nga OBSH-ja për përdorim emergjent, sikurse ato nga AstraZeneca, Pfizer-BioNTech dhe Johnson & Johnson.

  Miratime të ngjashme për vaksinat e Sinopharm dhe Sinovac të Kinës priten në ditët dhe javët e ardhshme, ka deklarua OBSH-ja.

  Drita jeshile për vaksinën Moderna, e njoftuar të premten vonë, zgjati shumë muaj për shkak të vonesave me të cilat OBSH u përball me marrjen e të dhënave nga prodhuesi.

  Shumë vende pa sistemet e tyre të avancuara rregullatore mjekësore mbështeten në listën e OBSH-së, për të vendosur nëse do t’i përdorin vaksinat. 

  Lajmi Paraprak

  Kurti: Ne kemi fituar duke premtuar punësim e drejtësi, tani do t’i realizojmë në tregun e punës

  Lajmi i rradhës

  Vuçiq refuzoi të nënshkruaj Ligjin për Komunitetin LGBTI: Kushtetuta i referohet Ligjit të Familjes

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë