Osmani: Kufijtë etnikë, ide e rrezikshme

  Presidentja Vjosa Osmani, ka komentuar në një intervistë për “Wiener Zeitung”, takimin e kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq në Bruksel, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE, ndërsa e ka quajtur të rrezikshme idenë e shkëmbimit të territoreve në Ballkan.

  Ajo ka thënë se Serbia po tenton ta bllokojë dialogun në Bruksel dhe ka kërkuar që Beogradi zyrtar të mos e përdorë këtë procesin për drama të panevojshme.

  “Ishte një takim i parë (midis kryeministrit Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq). Sidoqoftë, Serbia nuk kishte përgatitur asgjë dhe nuk kishte asnjë propozim, dhe këto janë të nevojshme nëse do të ketë ndonjë përparim. Nga ana tjetër, Kosova ka bërë disa propozime të reja, për shembull mbi marrëdhëniet tregtare rajonale, të drejtat e pakicave ose pyetjet në lidhje me njerëzit e zhdukur. Serbia me sa duket ka refuzuar gjithçka. Por nëse dëshiron një dialog aktual, duhet të vijë në tryezën e negociatave më e përgatitur dhe të mos e përdorë procesin për një dramë të panevojshme. Serbia sapo bllokoi”, tha Osmani për mediumin austriak, njofton KP.

  Ajo ndërkaq ka hedhur serish poshtë idenë e shkëmbimit të territoreve duke thënë se është e rrezikshme.

  “Kufijtë përgjatë vijave etnike janë ide të rrezikshme, ato mund të çojnë në spastrim etnik. Kutia e Pandorës do të ishte e hapur dhe nuk do të kufizohej vetëm në rajon”, është shprehur Osmani.

  Duke folur rreth liberalizimit të vizave dhe shqetësimeve nga Franca dhe Holanda në këtë drejtim, Osmani ka thënë se frika e tyre lidhur me emigrantët nga Kosova është e paarsyeshme.

  “Është absolutisht e padrejtë. Shumë të rinj më thonë se ndihen sikur jetojnë në kafaz. Ky nivel izolimi në vitin 2021, kur BE është e hapur për një numër vendesh të largëta, është i çmendur. Ne jemi pjesë e kontinentit evropian, ne jemi evropianë. Ne duam të marrim pjesë. Kosova ka rreth dy milion banorë dhe BE nuk ka pse të ketë frikë nga migrimi masiv. Është një shqetësim i paarsyeshëm. Kishte një problem në 2014/2015 kur shumë njerëz donin të hynin në BE dhe të qëndronin atje. Por numri i tyre ka rënë në mënyrë dramatike. Kosova nuk është më në listën e 40 vendeve nga vijnë më shumë migrantë”, ka thënë Osmani.

  Lajmi Paraprak

  Frederic Dard, shkrimtari i 400 romaneve

  Lajmi i rradhës

  Ndryshimet në ligjin për TVSH-në dhe për çmimin e energjisë elektrike hyjnë në procedurë parlamentare

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë