Kallëzim penal ndaj 28 vjeçarit nga Tetova, ka përhapur materiale me përmbajtje raciste dhe ksenofobe në “TikTok”

  SPB Ohër, deri te Prokuroria Themelore Publike në Tetovë ka ngritur kallëzim penal ndaj V.A. (28 vjeç) nga fshati Cerovë, Komuna e Zhelinës, njofton Nistori.

  “Kjo është për shkak të dyshimeve bazë për kryerje të veprës penale “përhapje të materialeve raciste dhe ksenofobe nëpërmjet një sistemi kompjuterik”. Ai nëpërmjet një profili të rrejshëm në rrjetin social “TikTok” ka përhapur materiale me përmbajtje raciste dhe ksenofobe. Këto materiale promovojnë dhe nxitin urrejtje, diskriminim dhe dhunë”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Brendshme.

  Ndaj 28 vjeçarit do të parashtrohet dënim i përshtatshëm nëse vërtetohet padia penale ndaj tij. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Qindra qytetarë në Tiranë marshojnë kundër ngacmimeve seksuale

  Lajmi i rradhës

  Opozita shqiptare shqyrton ligjin për rastet e montuara

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë