Qindra qytetarë në Tiranë marshojnë kundër ngacmimeve seksuale

  Qindra qytetarë kanë dalë në marshime në të gjithë Shqipërinë, duke protestuar kundër abuzimit seksual dhe ngacmimit të grave e vajzave në vend.

  Me pankarta në duar, protestuesit marshuan nëpër rrugët e Tiranës të dielën, duke bërë thirrje që vendi të mbajë qëndrime më të ashpra përkundrejt abuzimeve seksuale dhe dhunës së ushtruar mbi gratë e vajzat.

  Protestuesit u nxitën nga rastet e fundit të sulmeve seksuale që kanë ndodhur në Shqipëri.

  Për këtë çështje ka reaguar dhe presidenti i vendit, Ilir Meta i cili pohoi solidarizimin me protestat e organizuara.

  “Dënoj me forcë rastet e fundit të abuzimit seksual të vajzave në Shqipëri dhe solidarizohem në mbështetje të protestave qytetare kundër këtij krimi, që meriton ndëshkim të rëndë ligjor,” – shkroi Meta.

  Reagime ka pasur dhe nga Komuniteti Mysliman ku kryetari, Bujar Spahiu u shpreh se raste të tilla duhen dënuar nga secili prej nesh, pa mëdyshjen më të vogël, në cilëndo formë që shfaqet.

  “Është i papranueshëm çdo rast abuzimi ndaj gruas, gjysmës më të mirë të shoqërisë njerëzore. Rasti më i fundit i abuzimit me të miturën në Mirditë është tronditës. Përveç reagimit të organeve kompetente, që duhet të jetë reagim i shpejtë dhe shembullor , i atillë duhet të jetë edhe reagimi i mbarë shoqërisë,” – shkroi Spahiu në faqen e tij në Facebook.

  Në faqen në Twitter të “UN Women Albania” është bërë thirrje për t’i vënë përdhunuesit përballë drejtësisë. Rasti i fundit i përdhunimit të adoleshentes nga pesë persona është një tregues i përshkallëzimit të dhunës seksuale mbi gratë e vajzat, -thuhet në postim.

   Rreth 1 në 5 gra në Shqipëri është dhunuar fizikisht ose seksualisht nga partneri. Ndërsa 2 në 3 gra raportojnë se kanë pësuar dhunë psikologjike.

  Të martën në emisionin “Me pak fjalë” në Euronews Albania u bënë me dije shifrat e sipërpërmendura që vërtetojnë se dhuna në shoqëri është rritur ndjeshëm.

  Gjithashtu një raport i OSBE në vitin 2019 zbuloi se rreth 170 mijë gra kanë përjetuar të paktën një herë dhunë fizike ose seksuale nga partnerët, burri ose i dashuri. /Euronews.al/

  Lajmi Paraprak

  Dënohet prifti dhe besimtarët të cilët u hodhën në ujë për të kapur kryqin në kohë pandemie

  Lajmi i rradhës

  Kallëzim penal ndaj 28 vjeçarit nga Tetova, ka përhapur materiale me përmbajtje raciste dhe ksenofobe në “TikTok”

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë