PETA publikon pamjet ku shihet prerja e lëkurës nga krokodilët për “Louis Vuitton” dhe brendet tjera botërore (Video)

  Organizata PETA (Njerëz për Trajtimin Etik të Kafshëve) ka publikuar një video ku shihet mbytja e krokodilëve në fermat e zvarranikëve në SHBA dhe Afrikë. Pamjet nga dëshmitarët okular për PETA, përcjell Nistori, zbulojnë realitetin e tmerrshëm të dhjetëra mijëra krokodilëve në Vietnam, ku fillimisht i rritin dhe më pas i vrasin për të prodhuar çanta “luksoze” prej lëkure që shiten në të gjithë botën.

  Dy nga fermat që u hetuan është furnizimi i lëkurave të krokodilit me kompaninë e njohur Louis Vuitton, LVMH dhe “disa nga markat më të mëdha”, kjo sipas një pronari të fermës.

  PETA bën thirrje që të gjithë njerëzit ta shikojnë këtë video, se kush mbështetet me blerjen e çantave, rripave ose rripave të orës, këpucëve me lëkurë krokodili dhe më pas merrni masa për të ndaluar këtë keqpërdorim të krokodilëve. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Kinë, 3 të vdekur dhe 27 të lënduar në tërmetin 6,1 ballë

  Lajmi i rradhës

  Dy vjet dhe asnjë gjobë për mospërdorimin e shqipes

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë