Petkov: Është bërë përparim i madh dhe se shumë çështje që dukeshin të vështira tani mund të zgjidhen

  Ne punojmë me Kovaçevskin në mënyrë shumë të koordinuar dhe me orare dhe afate kohore të fokusuara kemi vendosur disa pika që duhet të arrihen, tha sot nga Sofja kryeministri bullgar Kiril Petkov, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve gjatë konferencës për shtyp të krerëve të qeverive të NATO-s. nga Evropa Juglindore.

  Duke folur për veton e Bullgarisë për hapjen e negociatave të Maqedonisë për anëtarësim në BE, Petkov tha se është bërë përparim i madh dhe se shumë çështje që dukeshin të vështira tani thonë se mund të zgjidhet.

  Ndonëse nuk bëri të ditur detaje, Petkov vuri në dukje se Komisioni për Çështjet Historike “ka bërë përparim” në negociatat për çështjet historike midis dy vendeve dhe kur të arrihen konkluzionet përfundimtare, do të jetë e mundur të ndahet publikisht ajo që është rënë dakord.

  Lajmi Paraprak

  BE-ja kërkon që të respektohet marrëveshja për integrimin e gjyqësorit

  Lajmi i rradhës

  Katër këshilla si t’i inkurajoni fëmijët të kryejnë akivitet fizik

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë