Procedurë disiplinore për “gjuhën e urrejtjes” së Petar Bogojevskit

  Ministria e Mbrojtjes, për TV21 ka njoftuar se ka hapur rast për gjuhën e urrejtjes, që këshilltari i kësaj Ministrie, Petar Bogojevski e ka përdorur në rrjete sociale.

  “Në Ministrinë e Mbrojtjes është ngritur procedurë për verifikim të përgjegjësisë disiplinore për paraqitjet publike të Petar Bogojevskit në bazë të Ligjit për nëpunës administrativ, Kodin për nëpunës administrativ dhe Kodin etik të të punësuarve në MM dhe Armatë. Ministria e Mbrojtjes nuk do të tolerojë asnjë formë të diskriminim në rrjete sociale apo kudo tjetër, duhet të jepet shembull për sjellje adekuate dhe të denjë”, thuhet në përgjigjen e Ministrisë.

  Petar Bogojevski në profilin e tij në “Facebook”, duke i replikuar në koment një personi të përkatësisë boshnjake, e ka pyetur atë, a mos dëshiron të ndodh, ajo çfarë ka ndodhur gjatë viteve të 90-ta?

  “Ende nuk jeni mbushur me mend? Gjatë të 90-tave? Ende doni?”, e ka pyetur Bogojevski.

  Gjatë kësaj periudhe, Serbia ushtroi gjenocid ndaj boshnjakëve.

  Lajmi Paraprak

  Gabimet më qesharake të portierëve në historinë e Premier League (Video)

  Lajmi i rradhës

  Gjykata nuk e pranon garancionin e Mijallkovit, vazhdon paraburgimi për të

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë