Qeverisja e re lokale në Shtip e kthen emrin “Republika e Maqedonisë” në vend të “Maqedonia e Veriut”

  Në seancën e sotme konstituive të këshillit të komunës së Shtipit, deklaratë solemne dhanë vetëm këshilltarët e VMRO-DPMNE-së dhe të partës “E majta” që janë shumicë, ndërsa këshilltarët e LSDM-së e braktisën seancën, sepse në deklaratën me shkrim qëndronte Republika e Maqedonisë, në vend të emrit kushtetues Republika e Maqedonisë së Veriut, njofton agjencia shtetërore AIM, përcjell Nistori.

  Këshilltarët e LSDM-së thanë se nuk duhet të shkojnë kundër kushtetutës dhe kërkuan interpretim ligjor nga shërbimet, por kërkesa e tyre u refuzua dhe më pas u larguan.

  Në Shtip, VMRO-DPMNE ka 13 këshilltarë, LSDM 9 dhe “E majta” 1. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Grubi: Nuk duhet ta pranojmë dorëheqjen e Zoran Zaevit

  Lajmi i rradhës

  Taravari: Në këto zgjedhje kundërshtar e kishim edhe Bashkësinë Fetare Islame (Video)

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë