Raportuesja në PE për Kosovën lavdëron qeverinë Kurti për aksionin në Veri

  Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën Viola von Cramon deklaroi se zgjedhjet lokale në Kosovë ishin paqësore, pluraliste dhe të organizuara mirë.

  Ajo tha se është mirë që serbët e Kosovës morën pjesë në zgjedhje, por beson se, pavarësisht se shumica votuan për Listën Serbe, do të ishte më mirë të kishte më shumë kandidatë dhe parti të ndryshme.

  Lidhur me veprimin e policisë së Kosovës kundër kontrabandës dhe krimit të organizuar në veri, von Cramon deklaroi se aksioni nuk u krye vetëm në veri të Kosovës.

  “Është mirë që Qeveria e Kosovës e ka trajtuar këtë problem, sepse lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar ka qenë gjithmonë një kërkesë e BE -së. Është informuar edhe KFOR-i, por edhe forcat e tjera, dhe është e qartë se nuk kishte dyshim se ishte e nevojshme. BE-ja ka kërkuar shpesh që të merret seriozisht kjo, nuk duhet theksuar zbatimi i ligjit, sepse ndodh kudo dhe jo vetëm në veri, kryesisht janë arrestuar shqiptarë, ky lloj krimi nuk ka rëndësi për kombësinë. Për të frenuar këtë problem, nevojitet ndërhyrje. Ato veprime nuk kanë ndodhur vetëm në veri, por edhe në pjesë të tjera të Kosovës, dhe askush nuk ka pasur kundërshtime. Ka një problem me krimin e organizuar, korrupsionin dhe kontrabandën dhe i takon autoriteteve të Kosovës të vendosin se kur dhe ku të përdorin forcën policore”, tha ajo.

  Viola von Cramon vlerësoi edhe raportin e Komisionit Evropian për progresin e Kosovës.

  “Të gjitha vendet kanë ende dëshirën, të paktën unë shpresoj, për të vazhduar rrugën e integrimit evropian, secili vend duhet të bëjë atë që i takon, të arrestojë dhe të dënojë individët që marrin pjesë në aktivitete kriminale. Ne të gjithë e dimë se fokusi i këtyre fenomeneve është në veri të Kosovës, dhe ne duhet ta lavdërojmë Qeverinë e Kosovës për trajtimin e këtij problemi. Lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar ka qenë gjithmonë një kërkesë e BE-së”, u shpreh von Cramon.

  Ajo foli edhe rreth dialogut Kosovë-Serbi në të ardhmen dhe tha se shpreson se pas zgjedhjeve në Kosovë dhe pas zgjedhjeve në Serbi vitin e ardhshëm do të ketë përparim më të madh.

  “Të dyja anët e kuptojnë se duhen kompromise nga të dyja palët, duhet të zbatojnë marrëveshjet e arritura. Shpresojmë në një marrëveshje reciproke që do të pranohej nga shumica e qytetarëve në të dy vendet”, tha von Cramon për N1 dhe u bëri thirrje të dyja palëve të ulen dhe të gjejnë zgjidhje.

  Ndryshe, më 13 tetor është realizuar një operacion policor kundër kontrabandës së mallrave në Prishtinë, Pejë, Mitrovicë të Jugut dhe Mitrovicë të Veriut. Përderisa në të gjitha rajonet tjera operacioni policor ka kaluar pa probleme, në veri të Mitrovicës grupe kriminale në mënyrë të organizuar janë grumbulluar, kanë krijuar bllokime të rrugëve me mjete të ndryshme transportuese, kanë përdorur bombola gazi, shok bomba, të shtëna me armë zjarri e granata dore, me qëllim të pengimit dhe sulmit ndaj zyrtarëve doganorë dhe policorë, të cilët kanë qenë në kryerje të detyrës zyrtare.

  Lajmi Paraprak

  KE rekomandon të forcohet pavarësia dhe kapaciteti i rregullatorëve për media dhe për komunikme elektronike

  Lajmi i rradhës

  Shekerinska në takimin e NATO-s me prani fizike për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë