Rasti për pasaportat e rrejshme, Buki dënohet me tre vjet burg

  Gjykata Penale sot ka shqiptuar një dënim me burg dhe dy dënime me kusht për rastin “Sozia”, respektivisht për skandalin me lëshimin e pasaportave të rreme për kriminelët nga rajoni, shkruan Alsat.

  Faruk Buki është dënuar me tre vjet burg, ndërsa Vesna Kolevska dhe Branisllava Vlladiqevska morën dënim me kusht prej një viti. Ndryshe, më herët tetë persona e pranuan fajin për këtë rast. 

  Në tërësi 11 persona u akuzuan në këtë rast. Ata lëshuan 215 pasaporta false, ndërsa pasaportë maqedonase me identitet të vjedhur kanë fituar anëtarët e grupeve kriminale dhe anëtarë të narko karteleve, si dhe personat e kërkuar nga Interpoli.

  Sipas MPB-së, një pasaportë e rreme ka kushtuar 20 mijë euro.

  Lajmi Paraprak

  Si ta përdorni për veshkat, mëlçinë dhe tretjen lëngun e lakrës së kuqe

  Lajmi i rradhës

  Debate mbi efektivitetin e ilaçit të ri për trajtimin e alcajmerit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë