Në RMV do të fillojë vaksinimi i fëmijëve kundër Covid-19

  Mbi 1,200 fëmijë të moshës 12-18 vjeç janë paraqitur për vaksinim kundër virusit Covid-19 në Maqedoninë e Veriut.

  Pas marrjes së terminit, ata do të imunizohen me nga dy doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, kanë thënë zyrtarët shëndetësorë.

  Deri të enjten, në Maqedoninë e Veriut janë vaksinuar rreth 450 mijë persona – prej tyre afro 260 mijë me nga dy doza.

  Ministria e Shëndetësisë e këtij vendi ka njoftuar të enjten për 26 raste të reja me Covid-19 – gjysma e të cilave janë në Shkup.

  Aktualisht, raste aktive në Maqedoninë e Veriut janë 225.

  Atje janë konfirmuar dy variante të koronavirusit: Gama – i identifikuar për herë të parë në Brazil – dhe Delta – i identifikuar për herë të parë në Indi.

  Delta, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, është më ngjitëse se variantet e mëparshme dhe është duke shkaktuar rritje të numrit të rasteve në disa vende të botës.

  Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, ka thënë të enjten se vaksinimi mbetet mënyra e vetme për parandalimin e përhapjes së virusit.

  Nga vjeshta, kur mund të ketë valë të re të koronavirusit, në këtë vend do të jenë të mundshme disa kufizime për qytetarët e pavaksinuar.

  “Ne nuk mund të aplikojmë vaksinimin e detyrueshëm, nuk është askund në botë. Pra, ne duhet të mendojmë për disa zgjidhje alternative, për shembull pjesëmarrja në ngjarje me frekuentim masiv – qoftë brenda, qoftë jashtë, qoftë në kinema – vetëm me një certifikatë [të vaksinimit] dhe kjo është diçka që mund ta rekomandojmë nga muajt e vjeshtës”, ka thënë Filipçe./REL/

  Lajmi Paraprak

  Qyteti amerikan ku të gjithë banorët jetojnë në të njëjtën ndërtesë

  Lajmi i rradhës

  Postmodernizmi arkitekturor si vlerë kulturore

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë