Makina fluturuese bën një fluturim provë por edhe të suksesshëm midis dy aeroporteve

  Një prototip i një makine fluturuese ka përfunduar një fluturim 35-minutësh midis aeroporteve ndërkombëtare në Nitra dhe Bratislavë, Sllovaki.

  Avioni hibrid i makinave, AirCar, është i pajisur me një motor BMW dhe funksionon me karburant të rregullt të pompës së benzinës. Krijuesi i saj, Prof Stefan Klein, tha se ai mund të fluturonte rreth 1,000 km (600 milje), në një lartësi prej 8,200 ft (2,500m) dhe kishte kaluar 40 orë në ajër deri më tani.

  Duhen dy minuta dhe 15 sekonda për tu shndërruar nga makina në aeroplan.

  ‘Shumë e këndshme’
  Krahët e ngushtë palosen poshtë përgjatë anëve të makinës.

  Prof Klein e çoi drejt e në pistë dhe në qytet pas mbërritjes, i shikuar nga gazetarët e ftuar. Ai e përshkroi përvojën, herët në mëngjes të hënën, si “normale” dhe “shumë të këndshme”.

  KLEIN VISION

  Në ajër, automjeti arriti një shpejtësi kryqëzimi prej 170 km / h. Mund të mbajë dy persona, me një peshë të kombinuar prej 200 kg.

  Por ndryshe nga prototipet e taksive me dron, ai nuk mund të ngrihet dhe të ulet vertikalisht dhe kërkon një pistë.

  Lajmi Paraprak

  Historia e himnit të Francës

  Lajmi i rradhës

  ASH-AA nuk e mbështesin ligjin për menaxhimin e mbeturinave

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë