Microsoft më në fund po e rregullon problemin disavjeçar të Windows 10

  Nëse jeni përdorues i Windowsit dhe përdorni monitorë të shumtë, me siguri keni pasur një dhimbje koke nga rirregullimi i rastësishëm i aplikacioneve kur vazhdoni të punoni me kompjuterin tuaj nga modaliteti i fjetjes.

  Ka pasur mënyra të ndryshme për ta shmangur këtë për vite me radhë, por Microsoft më në fund po i drejtohet asaj dhe po e rregullon përmes një përditësimi të ri për Windows 10.

  “Terminologjia teknike që ne përdorim për të përshkruar këtë problem njihet si Rapid Hot Plug Detect (Rapid HPD)”, shpjegon Michelle Xiong, menaxher i programit në ekipin grafik të Microsoft. “Kjo sjellje ndikon në cilësimet e DisplayPort të shumë vëzhguesve duke rezultuar në rirregullime të padëshiruara të desktopit”, shto ai në Twitter, transmeton Telegrafi.

  Ky problem është veçanërisht problematik nëse jeni duke përdorur një kompjuter portativ me një ekran sekondar ose nëse monitori shtesë kalon në modalitetin “gjumë”, kështu që Windows mendon se është i fikur, raporton theverge.

  Windows më pas do të zhvendosë të gjitha aplikacionet tuaja në një ekran tjetër dhe ju duhet t’i tërhiqni të gjitha me dorë. Është një bezdi e madhe nëse e përjetoni këtë problem çdo ditë.

  Microsoft ka punuar për të parandaluar që HPD të shndërrojë rirregullimin e aplikacioneve të Windows dhe azhurnimi vjen në një azhurnim të madh për Windows 10 që duhet të shfaqet më vonë këtë vit.

  Windows Insiders aktualisht mund të hyjnë në këtë me versionin 21287 ose më vonë, por kjo do të thotë të ekzekutoni një version beta të OS në pajisje. /Telegrafi/

  Lajmi Paraprak

  OJQ-të në Maqedoni: Ka mungesë transparence për ndërtimin e autostradave

  Lajmi i rradhës

  Apple vë në zbatim rregullin e ri të privatësisë së të dhënave

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë