Shkencëtarët shpuan vrimën më të thellë në oqean

  Një ekip në bordin e Kaimei në ujërat japoneze shpoi vrimën më të thellë në fund të oqeanit, më thellë se çdo në histori.

  Më 14 maj, ekipi nga anija e përmendur uli të ashtuquajturin Giant Piston Correr (GPC), 40 metra të gjatë, në një thellësi prej 8,000 metra nën sipërfaqen e oqeanit.

  Pas dy orësh dhe 40 minutash shpimi, u arrit pjesa e poshtme e hendekut japonez dhe në atë moment, ai shpoi 37,74 metra të bërthamës sedimentare të dyshemesë së oqeanit.

  Misioni i ekspeditës ishte të studionte sedimentet në këtë zonë për të kuptuar më mirë historinë e tërmeteve në rajon. Ekspedita të ngjashme kanë shpuar akullnajat më parë për të studiuar efektet e ndryshimit të klimës.

  Ekipi nga anija Kaimei shpoi qëllimisht pjesën e poshtme në vendin e përmendur sepse epiqendra e tërmetit Tohoku me një madhësi prej 9.1 të shkallës Rihter, e cila shkaktoi një cunami shkatërrues në 2011, i cili rezultoi në një katastrofë në termocentralin bërthamor Fukushima , ishte afër. 

  Lajmi Paraprak

  Vdes 19-vjeçari Toni Sali | Për Maqedoninë nuk ekzistonte, e la pa librezë shëndetësore dhe pa certifikatë lindje

  Lajmi i rradhës

  Osmani: Qasja jonë është për të ndërtuar marrëdhënie të besueshme me Bullgarinë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë