Tetë vatra zjarri në Shqipëri, rëndohet situata

  Situata me zjarre në Shqipëri vijon të rëndohet. Në Përmet, dhjetëra kullota dhe hektarë tokë janë djegur në hyrje të fshatit Kutal.

  Deri rreth orës 21:20 raportohet të jenë djegur rreth 15 hektarë kullota dhe 2 hektarë pisha në një zonë të mbrojtur në Kutal, ku zjarrfikësja e ka të pamundur të shkojë me mjete.

  Për situatën e zjarreve në Shqipëri ministria e Mbrojtjes ka angazhuar disa grupe ushtarake, mirëpo deri më tani nuk ka raportime për përmirësim të situatës.

  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi deklaroi përmes një postimi në Facebook të shtunën se janë 8 vatra zjarri aktive ku po punohet intensivisht për neutralizimin e tyre, raporton  Eronews.al.

  Në zonat më kritike si Karaburuni, Shijaku, Përmeti, Fieri etj, janë angazhuar mjetet dhe trupat e Forcave të Armatosura, njoftoi Peleshi.

  Ai u ka bërë thirrje banorëve të komuniteteve përreth të denoncojnë çdo rast ku vihet re keqbërja e qëllimshme dhe të tregohen të kujdesshëm sepse siç ka paralajmëruar dhe Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) temperaturat e larta dhe thatësira mund të shtojnë rastet e zjarreve në vend.

  Kontrolli i Lartë i Shtetit ka nisur kontrollet mbi të gjitha hallkat e strukturave të reagimit kundër zjarrit, në të gjitha qytetet ku flakët po shkrumbojnë kullota dhe pyje.

  Lajmi Paraprak

  Erion vs Erion

  Lajmi i rradhës

  Medalja e artë për Zverevin dhe Bençiçin

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë