Trajanov propozon: Maqedonia të jetë me një njësi zgjedhore të modelit proporcional, pa prag zgjedhor

  Maqedonia duhet të ketë një njësi zgjedhore me modelin proporcional dhe pa pragun zgjedhor, ka kërkuar lidern e Lidhjes Demokrate Pavle Trajanov dhe iu ka bërë thirrje deputetëve që të bashkohen, përcjell Nistori.

  Trajanov vlerëson se është urgjente para se të miratohen Rregullat e reja të zgjedhjeve, deri në fund të shkurtit, paraprakisht deri në 15 janar të sillen ndryshimet në Kodin zgjedhor.

  Për ndarjen e re të qeverisë „kolaçit“ në favor të partnerit të ri të koalicioni Alterativa, Trajanov konsideron me njohuritë për minorizimin e pakicave të tjera, rënohet etnikisht balanca e përcaktuar me Marrëveshjen e Ohrit. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  PA PANIKË – “Omicron” nuk është prezent në vendin tonë

  Lajmi i rradhës

  Incidenti në ndeshjen KF Shkupi – KF Shkëndija, së shpejti pritet dënimi ndaj klubit të shkupjanëve

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë