Trump: Virusi u krijua nga laboratori, Kina duhet të paguaj 10 trilion dollarë dëmshpërblim botës

  Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump sulmoi ashpër ekspertin amerikan për sëmundjet infektive, Anthony Fauci për trajtimin e pandemisë së koronavirusit, kërkoi dëmshpërblime nga Kina dhe dënoi hetimin për financat e tij.

  Duke folur në Greenville, Karolina e Veriut, në një konventë të Republikaneve, Trump u bashkua me një numër republikanësh që kritikuan Faucin për kërkesën që amerikanët të mbanin maska për të mbrojtur veten nga virusi dhe i cili ishte skeptik ndaj teorisë që virusi shpëtoi nga një laborator në Wuhan, në Kinë.

  Për shkak të paraqitjeve të tij të shpeshta në televizion, Trump e quajti Faucin “jo një mjek i shkëlqyeshëm, por një promovues i shkëlqyeshëm”.

  “Por ai ishte gabim në lidhje me pothuajse çdo çështje, dhe ai gjithashtu ishte gabim në lidhje me Wuhan dhe laboratorin,” tha Trump.

  Origjina e virusit ende diskutohet ashpër dhe ende po hetohet nga agjencitë e inteligjencës amerikane.

  Ai i bëri thirrje Kinës që të paguajë 10 trilion dollarë dëmshpërblime.

  Menaxhimi i pandemisë, në të cilën vdiqën gati 600,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe ai vetë ishte infektuar, ishte një faktor në humbjen e zgjedhjeve ndaj Joe Biden në zgjedhjet e nëntorit 2020.

  Trump i bëri thirrje Kinës që të paguajë 10 trilion dollarë dëmshpërblime për Shtetet e Bashkuara dhe botën dhe ai gjithashtu tha që shtetet duhet të anulonin borxhet e tyre ndaj Pekinit.

  Presidenti i Partisë Republikane të Karolinës së Veriut paraqiti Trumpin si “presidentin tonë”, duke rënë dakord me pretendimet e pabazuara të ish-presidentit se zgjedhjet e vitit 2020 ishin vjedhur nga mashtrimi i votuesve, të cilin Trump e quajti “krimi i shekullit”.

  Trump tha se hetimi penal i filluar nga zyra e prokurorit të shtetit në New York ishte “ekspedita e fundit e peshkimit” dhe se ishte përpjekja e fundit nga demokratët për ta rrëzuar atë pas dy sagave të tërheqjes gjatë kohës që ai ishte President.

  Prokurori i Shtetit të New Jorkut Letitia James po heton nëse Trump raportoi në mënyrë të gabuar vlerat e pronës në mënyrë që të sigurojë hua dhe të arrijë përfitime ekonomike dhe tatimore.

  Trump premtoi të ndihmojë republikanët në zgjedhjet e kongresit në 2022, kështu që ai miratoi Ted Bad si senator në Karolinën e Veriut, pasi Lara Trump tha se nuk do të kandidonte.

  Këshilltarët thonë se Trump po shqyrton mundësinë e një fushate tjetër presidenciale.

  “Mbijetesa e Amerikës varet nga aftësia jonë për të zgjedhur Republikanët në të gjitha nivelet, duke filluar me para-zgjedhjet e vitit të ardhshëm,” tha Trump.

  Lajmi Paraprak

  Rregullat aktuale për hyrjen në Greqi janë vazhduar edhe për një javë

  Lajmi i rradhës

  Tetova ngulfatet nga bërlloku

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë