Vdekjet nga droga shënuan rekord në SHBA gjatë pandemisë

  93,000 persona vdiqën nga mbidoza e drogës në SHBA gjatë pandemisë në vitin 2020.

  Vdekjet nga mbidoza u rritën në një shifër rekord, 93,000 vitin e kaluar në mes të pandemisë COVID-19, njoftoi të mërkurën qeveria amerikane.

  Ky vlerësim i përkohshëm nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve e eklipson shumë nivelin e lartë të rreth 72,000 vdekjeve nga mbidoza një vit para tijme  në një rritje prej 29%.

  “Kjo është një humbje marramendëse e jetës njerëzore,” tha Brandon Marshall, një studiues i shëndetit publik në Universitetin Brown i cili ndjek tendencat e mbidozës. 

  Lajmi Paraprak

  Italia ndalon hyrjen e kroçierave në lagunën e Venecias pas kërcënimit nga UNESCO

  Lajmi i rradhës

  Edhe krahas apeleve, nuk ndalojnë zjarret në arat me grurë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë