“Zaevi me metoda të Gruevskit mundohet të pengojë gjithpërfshirjen e qytetarëve në zgjedhjet lokale”

  Nisma “Më mirë për Tetovën” ka kritikuar kryeministrin Zoran Zaev, duke theksuar se ndryshimi i Kodit Zgjedhor (neni 62) në prag të zgjedhjeve lokale dhe sjellja e ligjit me procedurë të përshpejtuar në parlament është kontrabandë tendencioze dhe veprim skajshmërisht jodemokratik, përcjell Nistori.

  Nga kjo nismë shtojnë se ky veprim ka për qëllim vetëm mbrojtjen e interesave të partive të vjetra politike dhe parandalimin e iniciativave të reja të pavarura qytetare si dhe aktivistëve civilë që janë të gatshëm të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme lokale.

  Sipas tyre, kryeministri aktual, pas dështimit të marrjes së datës për bisedime me BE-në, po lëshohet në një avanturë me tendeca të kamufluara autokratike që ngjason politikisht me ish-kryeministrin Gruevski pas samitit të Bukureshtit në 2008. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Kuvendi miratoi rebalancin e buxhetit për vitin 2021

  Lajmi i rradhës

  Plazhi në Norvegji cilësohet si ndër më të bukurit në Europë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë